Milion chvilek zahájil kontaktní kampaň „Volím změnu” na podporu demokratů
Milion chvilek zahájil kontaktní kampaň „Volím změnu” na podporu demokratů

ČR – „Musíme udělat všechno pro to, abychom Milion chvilek pro demokracii proměnili v milion hlasů pro demokracii.” Milion chvilek zahájil kontaktní kampaň „Volím změnu” na podporu demokratů. Chce zvýšit volební účast a přispět k výhře demokratů u voleb
   Na nedělní demonstraci (20.6.) Jdeme do finále: NECOUVNEME! spustil Milion chvilek kontaktní kampaň na podporu demokratů s názvem „Volím změnu”. Do té se zapojí tisíce dobrovolníků, celý tým Milionu chvilek i významné osobnosti společenského života. Ve městech a vesnicích po celé ČR budou mluvit s lidmi v ulicích o volbách a o politické situaci. Kontaktní kampaň (nejenom) v ulicích má zvýšit volební účast a přispět k výhře demokratických stran u voleb. První fáze kampaně již začala, následovat budou další projekty a kroky.
   „V následujících třech měsících napneme veškeré své síly a kapacity k tomu, že zmobilizujeme tisíce dobrovolníků po celé zemi. Budeme mluvit s lidmi na ulicích, před obchody, na festivalech a slavnostech o tom, kdo podle našich zjištění a podle našich přímých jednání s politiky má šanci nejen vyhrát, ale hodlá se i zasadit o témata, o kterých my dlouhodobě informujeme a která jsou nyní klíčová,“ řekl k plánům kampaně předseda Milionu chvilek Benjamin Roll.
   Důležitou součástí kampaně bude osobní setkávání s lidmi v ulicích a rozhovory s nerozhodnutými, s provovoliči a s nevoliči. Ve volbách totiž dost možná rozhodne jen pár hlasů. Zatímco pro politické strany je oslovování těchto skupin potenciálních voličů dlouhodobě náročné, osobní rozhovory voličů, lidí zajímajících se o demokracii a prospěch této země s dalšími spoluobčany, nabízí novou, otevřenější perspektivu pro vzájemný dialog. Ve vzájemných rozhovorech totiž nepůjde o manipulaci a přesvědčování. Naopak budeme hledat, na čem se dokážeme shodnout a vysvětlovat, proč jsou právě tyto volby klíčové, a proč věříme, že v tuto chvíli musí vyhrát demokratické strany.
   Celá kampaň se skládá z několika fází a projektů a zapojit se může skutečně každý. Dobrovolníci budou mít k dispozici webovou stránku Rozcestník, na které najdou veškeré informace, které budou potřebovat. Vzájemně se propojit mohou už teď i ve společné Facebookové skupině. „Snažíme se také inovovat a přicházet s novými prvky, které doposud v politických kampaních nebyly. Jedním z nich je chatbot, což je předprogramovaná konverzace ve Facebook messengeru. Díky té si námi oslovený člověk může popovídat se známými osobnostmi o nadcházejících volbách a utvořit si názor na to, proč je důležité volit zodpovědně,” řekl k jednomu z nástrojů Damián Koch, koordinátor kontaktní kampaně. Celou kampaň podporují také známé osobnosti, herci, zpěváci a další. Například v Messenger chatbotovi tak různými cestami provází moderátorka a stand-up komička Adéla Elbel, herci Zdeněk Piškula a Karel Zima nebo herečka Tereza Těžká.
   Kromě toho v září proběhne asi sto debat, které bude mít na starost Milionová síť. V rámci těch se budou odborníci a osobnosti bavit s účastníky o politice, nadcházejících volbách ale také o uplynulých čtyřech letech a kauzách, které nám současná vláda přinesla. Posledním prvkem kampaně pak bude tzv. demokratická rallye během které se v posledních týdnech před volbami zapojí co nejvíce lidí, kteří roznesou a vylepí plakáty kampaně po celé republice. „Díky aktivním lidem, kteří s Milionem chvilek spolupracují po celou dobu fungování, a kteří každý den mluví s lidmi, máme pevnou půdu pod nohama pro to, abychom mohli nyní udělat kontaktní kampaň ve velkém. A každá chvilka pro demokracii se teď opravdu počítá. Musíme tedy udělat všechno pro to, abychom milion chvilek pro demokracii proměnili v milion hlasů pro demokracii,” pronesla Hana Strašáková, mluvčí Milionu chvilek.
   Celá kampaň pak vychází zejména z Výzvy demokratickým stranám. Již před dvěma měsíci zveřejnil Milion chvilek výzvu demokratickým stranám, která mluví o klíčových tématech a která po obou koalicích (Piráti a Starostové, a SPOLU) požadovala, aby se zavázaly, že po volbách nepodpoří žádnou vládu, ve které by mělo figurovat ANO, komunisté a extremisté. Zejména jde o nezávislá média, nezávislé soudy, vyšetření kauz z doby covidu a vyvození odpovědnosti za nezvládnutou pandemii a také vrácení neprávem vyplacených peněz premiérovu Agrofertu. S představiteli stran Pirátů a Starostů, a TOP-09, KDU-ČSL a ODS, se pak Milion chvilek osobně setkal. „Zástupci obou koalic nás ujistili o stejném směřování a své závazky zveřejní do konce června. Proto jsme přesvědčeni, že jejich společný výrazný úspěch je jedinou zárukou, jak už neopakovat to, co se tu dělo poslední 4 roky a zejména poslední rok. Proto jsme se rozhodli zahájit kampaň na podporu demokratických stran Volím změnu,“ dodal Benjamin Roll.                                                                                                                                                                                                                                                         Kristina Jochmannová, media relations
Hana Strašáková, vedoucí komunikace