Maďaři postavili stezku v korunách stromů. Předtím les vykáceli
Maďaři postavili stezku v korunách stromů. Předtím les vykáceli
foto: CNN News

Maďarsko – I Maďaři mají svůj Kocourkov. Obec na východě Maďarska se jmenuje Nyírmártonfalva a její starosta Mihály Filemon tady nechal postavit 50 metrů dlouhý dřevený chodník v korunách stromů. Ještě před tím ale onen les vykácel, takže vznikla stezka v korunách stromů bez stromů.

Pokud je starosta z vládnoucí strany Fidesz dementní a jeho spoluobčanům to nevadí, je vše v pořádku. Jenže „dílo“ v hodnotě čtyř milionů korun financovala EU.

„Projekt nevyžadoval, aby kolem chodníku byl les,“ hájil se chytrák v maďarské televizi a dodal zcela neuvěřitelné vysvětlení. Stromy se prý musely vykácet, aby byly peníze na spolufinancování investice, jelikož ceny ve stavebnictví v průběhu schvalování projektu stouply. Takže za to vlastně může Brusel, kterému schvalování dlouho trvalo, zaznělo v maďarské televizi.

Filemon zřejmě balancuje na hranici svéprávnosti, protože kritiky chlácholí slibem, že chodník bude brzy obklopen lesem, protože tu vysazují sazenice rychle rostoucích stromů. Takže už za nějakých 40 let se zájemci budou moci v korunách klidně promenádovat.

Filemon podle serveru Átlátszó získal unijní dotaci jako soukromá osoba prostřednictvím programu pro rozvoj venkova. Patří mu i pozemky, na kterých stezka stojí. Kvalita samotného díla je mizerná a ošizená. Konstrukce není lakovaná ani krytá, střechu jedné z budov už odnesl vítr a toalety jsou hotové pouze zvenčí.

Prohnaný starosta si za peníze EU postavil i penzion, povinnou tabulku upozorňující na tuto skutečnost ale nevystavil.

Podobné zlodějské „projekty“ jsou v Maďarsku v současnosti mezi místními politiky Fidesz populární. Proruští Maďaři sice EU kritizují a neustále se proti ní vymezují, nicméně ždímání evropských peněz jim jde výtečně.

„V posledních letech jsem se snažil prezentovat místa, která názorným způsobem ukazují otřesné organizované krádeže peněz EU za posledních deset let. Věřím, že jen stěží najdeme krásnější, symboličtější místo,“ řekl webu po procházce korunami stromů bez stromů poslanec Ákos Hadházy, známý bojem proti korupci v Maďarsku.

Orbánova strana Fidesz, stejně jako celé Maďarsko, má dnes problémy nejen s korupcí, ale i s narušováním demokratického práva, což Orbán vehemntně popírá. Právě kvůli těmto obavám Evropská komise zadržuje Maďarům peníze z fondů EU.

Na druhou stranu podobných šejdířů, vykuků a podvodníků, jako je „podnikatelská“ parta z Fidesz, máme i u nás dost, stačí za všechny vzpomenout Zemanova chráněnce Mynáře.

ev