Kritika Fica za jeho slova o Ukrajině. Kretenismus a užitečný idiot, zní Evropou
Kritika Fica za jeho slova o Ukrajině. Kretenismus a užitečný idiot, zní Evropou
Fico už se svým obdivem k Putinovi netají a měl by za své zrádné chování vůči EU a NATO nést následky.

Evropa, Slovensko – Za předsedu slovenské vlády Roberta Fica se už stydí nejen opozice na Slovensku, ale celá EU. Jeho poklonkování Kremlu a výroky o válce na Ukrajině rozčílily politiky napříč Evropou a objevují se otázky, zde Slovensko (případně i Maďarsko) ještě vůbec patří do EU a NATO. Z Ficových „perel“ o Ukrajině zaujalo např. tvrzení, že válka na Ukrajině začala už v roce 2014 „řáděním ukrajinských neonacistů“.

„Jen tento víkend - obviňuje Ukrajinu, obviňuje Západ, obviňuje EU, konspiruje dokonce o tom, že ho někdo chce odstavit z funkce. Takhle vypadá slavná ´suverénní´ obhajoba slovenských zájmů? Opravdu ostuda. A uvažte - čtyřnásobný premiér. Měl všechnu moc ve státě. Mohl zde postavit školy, nemocnice, zanechat po sobě opravdové dědictví. Jednou by se po něm možná jmenovaly ulice. Nikdo neměl tolik politického kapitálu, takovou sílu, tolik času. A všechno promrhal. Muž bez vize. Jediné, co má, je schopnost strašit a lhát, aby odvedl pozornost od faktu, že mu jde pouze o amnestii pro své lidi. Čistý zmar,“ zkritizoval Fica šéf opozičního Progresivního Slovenska Michal Šimečka.

Ještě tvrdší byl k Ficovi deník Sme, který uvedl, že Slovensko se díky Ficovi stalo pátou kolonou Ruska. „Dnes se Rusko může plně spolehnout, že slovanští bratři z Bratislavy ho podrží, vždyť na věčné časy a nikdy jinak. Proruské obsahy nehlásá nějaký moula s internetovou televizí a několika tisíci fanoušky, ale celá vládní koalice a předseda vlády. Tak vás zde máme, bratři, jsme vzorová pátá kolonie,“ napsal deník. „Ficův ideologický registr k ruské agresi je kompletní a vyčerpávající přehlídkou veškerého kretenismu, který na obranu Kremlu může dnes zaznít v bývalém budoucím satelitu,“ dodal list.

Podle slovenského exministra zahraničí Miroslava Wlachovského převzal Fico kompletně ruské narativy a je jejich největším šiřitelem. „Ničí naši důvěryhodnost u spojenců a izoluje Slovenskou republiku,“ konstatoval Wlachovský.

Přidala se i ukrajinská média s tím, že Fico se definitivně postavil na Putinovu stranu. S tím ale slovenský premiér asi počítal.

S čím Fico ale nepočítal, byla ostrá reakce britského velvyslance na Slovensku Nigela Bakera. „Tvrdit, že my nebo Západ nemáme zájem na míru, je nesprávné. Je to nepravdivé. Prostě a jednoduše. Řekněme si celkem jasně, že míru je možné dosáhnout velmi snadno, pokud se Rusko stáhne za mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny. Tato podmínka není a neměla by být kontroverzní. Pan premiér Fico jasně řekl, že Slovensko tyto hranice uznává," připomněl Baker a zdůraznil, že „je to Rusko, kdo neprojevil zájem o mír“.

Ještě více však proputinovského Fica šokovali Italové. „Od italské vlády jsem dostal avízo, že ze Slovenska stáhnou systém protivzdušné obrany, který nám na rok půjčili, protože ho prý potřebují jinde,“ řekl slovenský premiér ve videu na svém facebookovém profilu.

Italové zkrátka nehodlají dále podporovat slovenskou prokremelskou vládu a Ficova rudá parta začíná sklízet, co zasela. „Kdo teď bude, proboha, bránit naše atomové elektrárny a další strategické cíle?“ strachuje se Putinův ambasador Fico.

Fico se ale ve skutečnosti nemusí ničeho obávat. Ruští bratři přece nebudou bombardovat své největší evropské přátele. A kdyby náhodou Rusové na Ukrajině vyhráli a následně připojili k Rusku i Slovensko, Ficovi a spol. to jistě vadit nebude. To si ostatně slovenští komunisté přáli už v roce 1945.

ev