Kdy padne Putin? Co si myslí šachový velmistr Garri Kasparov
Kdy padne Putin? Co si myslí šachový velmistr Garri Kasparov
Putin alias Putler. Ve zvěrstvech na civilním obyvatelstvu už Putin Hitlera překonává.

Evropa – Bývalý šachový velmistr Garri Kasparov patří k nejvýraznějším představitelům protiputinovské opozice a protože žije v New Yorku, může si dovolit mluvit otevřeně. V Moskvě by byl totiž za podobné řeči už dávno mrtvý.

Už v listopadu 1914 přirovnal Putinovu diktaturu k vládě Adolfa Hitlera a na začátku března vyzval svět, aby za rozpoutání války na Ukrajině uvrhnul Rusko do doby kamenné.

Na otázku TV CNN, kdy se Rusové už vzpamatují a pošlou Putina k čertu, Kasparov nastínil několik kroků, které by mohly vést ke konci diktátora. Podle něj by mělo jít o současný tlak od elit i (dnes ještě zmanipulovaného) lidu. „Nejdříve musí ruská veřejnost a ruské elity pochopit, že válka je prohraná, Špatné zprávy přicházející z Ukrajiny pobídnou více lidí, aby se postavili proti režimu, protože se budou zhoršovat ekonomické podmínky." řekl Kasparov.

Mix vojenské porážky a snižující se ekonomické úrovně obyvatelstva by měl podle něj vytvořit podmínky pro palácový převrat. „Protože mnoho členů Putinova vnitřního kruhu bude hledat obětního beránka - a je to vždycky diktátor, kdo by měl nést vinu za všechna selhání," dodal Kasparov.

Putin (nepochopitelně) vsadil vše na jednu kartu a ví, že neúspěch jeho dobyvatelského tažení by byl jeho konec. „Pro doživotního diktátora je prohra ve válce zničující. Je to otázka politického přežití a v mnoha případech i fyzického přežití. Proto musí předstírat, že válku vyhrává," dodal šachista.

Ruský führer proto musí získat alespoň nějaké lokální „vítězství“, které by mohl zcela zmanipulovanému národu prodat jako úspěch (nejlépe 9. května) a šířit dál kolem sebe sílu a auru neomylnosti a neporazitelnosti. Jinak by se totiž mohl stát terčem svých „rozčarovaných nohsledů" a „rozzuřeného davu" ruských občanů.

Že Putin prohraje je jisté, nejisté naopak je, jak dlouho bude trvat obyčeným Rusům, než prohlédnou, jak dlouho vydrží ruské elity tolerovat šílence a kolik lidí bude muset ještě zemřít.

evak