Happeningy na podporu ČT
Happeningy na podporu ČT
foto: ČT

ČR - Situace v Radě ČT i nadále ohrožuje nezávislost a důvěryhodnost České televize. Milion chvilek pro demokracii proto členům Volebního výboru zaslal otevřený dopis, ve kterém žádá jednoznačné vyjasnění celé kauzy a uklidnění situace v České televizi. K vyznění dopisu se v pondělí 7. prosince připojí také Místní skupiny Milionu Chvilek. Symbolem série happeningů, které v odpoledních hodinách proběhnou na osmnácti místech po celé republice, jsou„večerníčkovské" čepice z novin. K účasti na akcích jste srdečně zváni. Pražský happening bude navíc přenášen živě prostřednictvím Facebooku a Youtube. Živý přenos bude dostupný i z brněnské akce.
   Součástí všech regionálních happeningů budou krátké programy. V Praze začne akce před budovou České televize v 18 hodin. Svou účast na ní doposud přislíbil senátor Marek Hilšer, Václav Němec z iniciativy Vraťte nám stát, bývalý místopředseda Strany Zelených Petr Kutílek, aktivistka Ivana Mádrová a promluví také předseda Milionu Chvilek Benjamin Roll. Společným prvkem všech akcí budou také papírové čepice na znamení toho, že veřejnost stojí za ČT. Součástí akce v Hradci Králové bude navíc krátký průvod a poděkování novinářům České televize. Happening před budovou České televize Brno zase ukáže, že pokud si necháme „uřezat” čtvrtý pilíř demokracie, kterým jsou svobodná veřejnoprávní média, demokracie na třech nohou nemůže pevně stát. Den před jednáním Volebního výboru tak Místní skupiny prostřednictvím happeningů vyjádří České televizi svou podporu a vyzvou poslance ke zodpovězení otázek z otevřeného dopisu.
   Volební výbor Poslanecké sněmovny, který zasedá v úterý 8. prosince, se má zabývat kontroverzními kroky radních a jejich výroky. Zejména v takto napjaté atmosféře, kterou postup radních vyvolal, má veřejnost právo na transparentní komunikaci a informace týkající se veřejnoprávních médií. Spolek Milion Chvilek proto apeluje na poslance, aby prošetřili a zveřejnili, zda skutečně došlo k protiprávním jednání při odvolání Dozorčí komise, aby žádali odůvodnění, proč o tom radní neinformovali transparentně a veřejně, a v neposlední řadě, aby Volební výbor vydal jasné stanovisko, jak hodlá vyhrocenou situací v Radě ČT řešit.
   S obdobnou prosbou řádného projednání situace v Radě ČT se na členy Volebního výboru obrací již týden lidé po celé zemi prostřednictvím emailů.
Benjamin Roll, předseda a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii se vyjádřil:
„Nezávislá veřejnoprávní média jsou základním garantem toho,že politická diskuse probíhá skutečně svobodně. Jednání a výroky radních Lipovské, Matochy a Veselého vytváří tlak na práci novinářů a“snižují důvěryhodnost Rady ČT. Poslanci by se měli jednoznačně postavit proti všem snahám destabilizovat Českou televizi."
Jiří-Jakub Zévl, místopředseda a mluvčí spolku se vyjádřil:
   „Zahrávat si s důvěryhodností veřejnoprávních médií v době pandemie je krajně nezodpovědné. Nejlepším řešením jak důvěru neztratit, je komunikovat transparentně, věcně, odůvodněně. Poslanci ve Volebním výboru Sněmovny by měli jasně zodpovědět otázky z našeho dopisu a k celé současné situaci přijmout jednoznačné stanovisko."
Jiří-Jakub Zévl, místopředseda a mluvčí spolku