Nejvyšší státní zástupce pod nátlakem ministryně spravedlnosti odstoupil. Necouvneme - Justici nedáme! vzkazuje Milion chvilek a chystá na čtvrtek demonstraci
Nejvyšší státní zástupce pod nátlakem ministryně spravedlnosti odstoupil. Necouvneme - Justici nedáme! vzkazuje Milion chvilek a chystá na čtvrtek demonstraci
Ilustrační foto

ČR – Turbulentní události posledních dní naplnily obavy, které trvají již dva roky. V roce 2019 demonstrovaly statisíce lidí za nezávislost justice a varovaly před jejím ohrožením. Ve čtvrtek, 20. května, vyjdou lidé do ulic znovu. S heslem NECOUVNEME - Justici nedáme! svolává spolek Milion chvilek pro demokracii demonstraci. Požadovat bude odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové i to, ať nejvyššího státního zástupce jmenuje až nová vláda po volbách. Demonstrace se uskuteční od 18:30 hodin na Václavském náměstí v Praze a na dalších místech po republice. Účastníci budou vyzýváni k dodržování hygienických opatření.
   Milion chvilek pro demokracii varoval před bezprecedentním tlakem Marie Benešové na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana již 25. dubna, tedy ještě před tím, než se v médiích objevila zpráva o kárné žalobě, která obavy jen potvrdila. Jakýkoliv nátlak na justici, která má být nezávislá, je však naprosto nepřijatelný. Proto Milion chvilek na demonstraci vznese dva základní požadavky: Nového nejvyššího státního zástupce musí jmenovat až nová vláda po říjnových volbách. Současná vláda, v jejímž čele sedí trestně stíhaný premiér, jehož kauza se právě prošetřuje, nesmí jmenovat šéfa žalobců. To by znamenalo nevídaný střet zájmů a závažné ohrožení nezávislosti justice i důvěry občanů v právní stát. Je navíc možné, že současná vláda ani nezíská důvěru v chystaném hlasování o nedůvěře vládě.
   Druhý požadavek pak směřuje za ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Ta by měla s okamžitou platností rezignovat. Její setrvávání ve funkci a rozhodování o závažných otázkách českého právního systému výrazně nahrává zájmům prezidenta Miloše Zemana, který ji do vlády dosadil a který by měl být souzen pro velezradu, nikoli občanům České republiky.
   „Již na poslední demonstraci jsem jasně řekl, že současná situace má už pouze jediné skutečné východisko - výrazné vítězství demokratických stran ve volbách a vznik vlády bez ANO, komunistů a Tomia Okamury. Vlády, která dokáže čelit velezrádci z Hradu. Do té doby však musíme ubránit, co se dá,” řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll a zdůraznil tak stále větší aktuálnost Výzvy demokratickým stranám. „Zažíváme předsmrtné křeče mnohohlavé hydry, ale právě teď se nesmíme vzdát a usnout na vavřínech. Zeman, Babiš, Benešová, Nejedlý a všichni další musí jednoznačně vidět a slyšet sílu, která v lidech je. Musí konečně pochopit, že je tady občanská společnost, která necouvne a která je nenechá následujících pět měsíců rozmetat poslední zbytky právního státu, které nám ještě zbývají,” dodal.
   Nezávislost justice je jedním ze základních pilířů demokracie. Obzvlášť v době, kdy má dojít k finálnímu prošetření kauzy Čapího hnízda a kdy je ve hře také vyšetřování lidí kolem prezidenta.
„Opět se dostáváme k tomu, na co jsme upozorňovali už od začátku našeho fungování: vláda nemá potřebnou legitimitu. Není možné být trestně stíhán a zároveň být předsedou vlády, které podniká jakékoliv kroky v justici. Neexistuje snad větší střet zájmů. Je to jako by si bandita vybíral svého šerifa,” řekl k paradoxní situaci v ČR a k důvodům, proč je opět nutné vyjít do ulic, místopředseda spolku Jiří-Jakub Zévl.                                                                                                                                                                                                                                                                                             Celou demonstraci budeme vysílat živě na našich kanálech (Facebook a YouTube), odkazy zveřejníme brzy na naší facebookové události a na webu.
   Účastníci budou také opět předem vyzváni k dodržování tzv. bezpečnostního desatera a k ohleduplnosti vůči lidem kolem sebe.
Desatero bezpečnosti
1) Vždy mám na obličeji nasazený respirátor. Rouška nestačí.
2) Všude dodržuji bezpečné rozestupy.
3) Během demonstrace zbytečně nekorzuji sem a tam.
4) Mám negativní test na COVID, nebo jsem očkován. Testy jsou snadno dostupné.
5) Na demonstraci přijdu pěšky.
6) Přijdu včas, ať se netlačím v davu.
7) Pravidelně si dezinfikuji ruce. Nelíbám náhodné chodce.
8) Necítím se dobře, sleduji živý přenos z domova.
9) Domnívám se, že patřím do ohrožené skupiny? Zvážím účast a rizika, případně sleduji přenos z domova.
10) Při odchodu z demonstrace se zbytečně netlačím v davu.
Za Milion chvilek
Kristina Jochmannová, media relations
Hana Strašáková, vedoucí komunikace