Fámu o Putinově smrti rozšířil Kreml, aby měl klacek na opozici
Fámu o Putinově smrti rozšířil Kreml, aby měl klacek na opozici
Ilustrační foto

Rusko – Ruské špinavosti neznají mezí. Na ruských kanálech platformy Telegram se na konci října objevily zprávy o Putinově smrti. Byla to ale jen zkouška Kremlu, jejímž cílem bylo zjistit, jak bude obyvatelstvo na tuto informaci reagovat. Režim by součaně mohl občany, kteří by se ze smrti tyrana snad radovali, ihned tvrdě potrestat. S informacemi, že jde o nový ruský podvod, jako první přišla ukrajinská rozvědka GUR.

Ve lhaní a dezinformacích jsou Rusové absolutní světová špička. Ve zprávě se mj. uvádělo, že diktátor zemřel 26. října ve své rezidenci ve Valdaji na infarkt, že bude nahrazen dvojníkem, a že se v Rusku chystá převrat. Jen za poslední měsíc, zvláště pak mezi 23. a 29. říjnem, se podle ruského investigativního webu Agenstvo se spojení „mrtvý Putin“, „umírající Putin“ či „Putin zemřel“ objevilo v ruském vyhledávači Yandex na 417 tisíckrát.

Ruské tajné služby pečlivě monitorovaly ohlasy Rusů na sociálních sítích a pořizovaly si snímky reakcí. „Prakticky si dělaly printscreeny všech komentářů u příspěvků, které fámu sdílely. Sledovaly, kdo jaké lajky dává a podobně. Takže je pravděpodobné, že si brzy přijdou pro ty, kteří na to reagovali smějícím se nebo slavícím smajlíkem,“ řekl pro deník Ukrajinska pravda mluvčí ukrajinské rozvědky GUR Andrij Jusov a celou záležitost označil za test, který ruská propaganda předložila běžným občanům i elitám. „Musíme pochopit, že tohle je ruský příběh, ruská kampaň plně zaměřená na Rusko a ruskou společnost,“ dodal Jusov.

A tak lidi, kteří se v Rusku předčasně radovali a jsou zvyklí své pocity sdílet na sociálních sítích, čeká neradostná budoucnost v ruských věznicích, které patří k nejhorším na světě.

Putinova smrt by byla pro celý demokratický svět, zvláště pak pro Ukrajinu, zcela jistě vynikající zpráva, nicméně lze se však oprávněně domnívat, že smrt zrůdného ruského diktátora by možná ani nějakou větší změnu nepřinesla. Stejný názor má i tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov, když říká: „Pokud si někdo myslí, že Putinovou smrtí všechno skončí, pak my si to nemyslíme. Území, které je moderním Ruskem, je nasyceno nelidskostí a zdaleka nejde jen o Putina.“

ev