Průzkum ruské inteligence: Každý třetí Rus věří, že Slunce obíhá okolo Země a dinosauři žili společně s lidmi
Průzkum ruské inteligence: Každý třetí Rus věří, že Slunce obíhá okolo Země a dinosauři žili společně s lidmi
Ilustrační foto

Rusko – Průzkum ruské agentury nechtěně odhalil, že Rusové jsou na tom po vzdělanostní a inteligenční stránce hodně špatně. To by mimo jiné také vysvětlovalo, proč více než 80 procent zdejší populace věří totálním bludům a nehorázným lžím všeho druhu šířeným diktátorem Putinem a jeho kremelskými přisluhovači.

Kupodivu se nejedná jen o politiku a s ní spojenou historii. Více než třetina Ruského národa vykazuje základní neznalosti, o kterých se v Evropě učí na prvním stupni základních škol. „Každý třetí Rus – 35 procent – je přesvědčen, že Slunce obíhá okolo Země. Tento ukazatel se za posledních 15 let zvýšil o sedm procentních bodů,“ uvedla zmíněná Ruská státní sociologická služba VCIOM a přiznala tak, že nevzdělanců v Rusku přibývá.

Podobně katastrofické vědomosti vykazují Rusové i v oblasti vývoje světa. Z průzkumu provedeném v roce 2007 vyplynulo, že třetina dotázaných je přesvědčena, že lidé žili na planetě zároveň spolu s dinosaury.

Dalších 14 procent obyvatel Ruské federace má za to, že radioaktivitu lze z mléka odstranit převařením.

Na druhou stranu ale 44 procent Rusů věří, že geneticky upravené rostliny mohou vyvolat rakovinu.

Navzdory skutečně tragickým výsledkům ale VCIOM zůstává (co jiného ostatně státní instituci v Rusku zbývá) otimistická: „Ačkoliv značná část Rusů setrvává v mylném přesvědčení o obíhání Slunce okolo Země, v případě ostatních omylů klesl podíl lidí poskytující nesprávné odpovědi; celková úroveň znalostí, tedy vědecká gramotnost obyvatelstva, postupně roste.“

Takový nezřízený optimismus ovšem není na místě. Rusko bylo vždy zaostalou zemí pokulhávající ve všech směrech daleko za ostatními evropskými státy. Stávající sankce a mezinárodní izolace uvrhnou Rusko zpět v čase a do ještě větší vzdělanostní bídy. Putinův historický výklad světa, imperiální choutky Kremlu ani vrozená ruská agrese rozhodně ruský národ na vyšší intelektuální úroveň nepovznesou.

Výzkumníci z VCIOM by si měli přiznat pravdu, a sice že za „vědomostmi“ Rusů strojí především nevzdělanost, zaostalost a historicky daná tendence slepě důvěřovat autoritě.

evak