Předražené Chorvatsko. Turisté ruší rezervace a jezdí jinam
Předražené Chorvatsko. Turisté ruší rezervace a jezdí jinam
27.07.2015., CavoglaveReportaza o mjestu CavoglavamaPhoto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL foto: nedjela.ba

Chorvatsko – Ačkoliv se se zdražením v Chorvatsku v letošní sezóně počítalo, nově vyšponované ceny zaskočily i ty největší optimisty. Nové ceny ubytování a služeb v letoviscích odradily i turisty zvyklé jedit do Chorvatska každoročně.

Chorvaté to se zdražováním a ždímáním turistů tentokrát přehnali a výsledek se ihned dostavil – chybí turisté a další ruší rezervace. Podle webu Dnevnik.hr schází oproti loňsku na Makarské riviéře asi třetina hostů a v Primoštenu celá polovina.

Místo rekordní letošní návštěvnosti tak Chorvaty čeká finanční propad. Podle citovaného webu vzrostly ceny apartmánů o přibližně třicet procent. Apartmán, který stál vloni 60 eur za noc, stojí letos zhruba 80 eur. Náklady na desetidenní ubytování v Chorvatsku vzrostly v průměru o dvě stovky eur.

Deník Slobodna Dalmacija píše, že příjem rezervací na Makarské riviéře se v posledních týdnech kvůli nesmyslným cenám prakticky zastavil. Ubytování v soukromém apartmánu na týden totiž přijde čtyřčlennou rodinu na 1 200 eur, v hotelu pak dokonce okolo čtyř tisíc eur.

Rodinám se proto vyplatí zakoupit si u cestovek týdenní all-inclusive pobyty v Egyptě či Tunisku. Ceny na osobu včetně letenky se pohybují kolem 700 eur na osobu, např. do Turecka i méně. Za tyto peníze dosáhnete v Chorvatsku jen na polopenzi a jedete autobusem, popř. autem.

Deník vedle cenové politiky pronajímatelů a poskytovatelů služeb zkritizoval také nehorázné ceny v chorvatských cukrárnách, kavárnách a restauracích. Plátek zveřejnil účtenky z pekárny na Korčule, které mu zaslal jeden ze čtenářů. Kavárník si za dva croissanty a dva čaje řekl o 15,68 eura (376 Kč)!

ECHO Valašska