Boj o Hrad: Nerudová v průzkumu poprvé vede
Boj o Hrad: Nerudová v průzkumu poprvé vede
foto: Median

ČR – Danuše Nerudová se podle aktuálního volebního modelu Median poprvé dostala do čela žebříčku prezidentských kandidátů. V prvním kole by získala 28 procent hlasů. Těsně za ní je předseda hnutí ANO Andrej Babiš (26,5 procenta hlasů), třetí by podle průzkumu skončil Petr Pavel (23,5 %).

Vedoucí trojici se značným odstupem následují další zájemci o funkci prezidenta. Senátor Pavel Fischer by dostal 5,5 procenta hlasů, odborový předák Josef Středula a senátor Marek Hilšer shodně 3,5 procenta hlasů a kandidát SPD Jaroslav Bašta by získal 2,5 procenta hlasů.

Nejvýraznější nárůst podpory zaznamenala oproti říjnu právě Nerudová. Podle odhadů by v hypotetickém druhém kole Babiše porazili Nerudová i Pavel. Velká část respondentů ale zůstává nadále nerozhodnutá.

„Že roste, je vidět delší dobu, ale samozřejmě uvidíme, zda se trend potvrdí i u jiných agentur, aby bylo srovnání nejenom v čase, ale zároveň mezi jednotlivými agenturami,“ řekl politolog Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze.

„Je nová, neokoukaná, není spojená s žádnou politickou stranou, programový profil má hodně obecný a hodně doširoka, což je ale v prezidentské kampani přednost, A netáhne za sebou velký stín z minulosti jako Petr Pavel,“ domnívá se politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy.

Podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu je Nerudová relevantní kandidátka, má i v jiných průzkumech solidní výsledky a je kandidátem zejména mladších lidí často z měst.

Nerudovou podporují nejvíce voliči od 25 do 34 let, absolventi vysokých škol a také velká část studentů.
Babiše Babiše by volili zejména lidé starší 65 let a absolventi učňovských oborů.
Také Pavla podporují nejvíce starší lidé, podle sociologů má ale voliče relativně rovnoměrně ve všech věkových kategorií.

Nejvíce rozhodnutých voličů má Babiš, a to 19 %. Nerudová má takových příznivců 15% a Pavel 11 %.

První kolo prezidentských voleb proběhne 13. a 14. ledna, předpokládané druhé kolo o dva týdny později. K volebním urnám by podle současných údajů dorazilo určitě 62 % voličů, dalších 12,5 % volbu zvažuje.

ev