Bankovní identita urychlí výměnu 296 000 řidičských průkazů
Bankovní identita urychlí výměnu 296 000 řidičských průkazů
foto: Zdeněk Kment

ČR, Zlínský kraj – Řidičský průkaz platí deset let, proto je snadné zapomenout na jeho propadnutí. Pokuta za jízdu s propadlým řidičským průkazem může činit až 2 500 Kč. Propadlá řidičská oprávnění zdaleka nejsou okrajovým problémem – platnost řidičského průkazu letos vyprší 296 tisícům Čechů. Ve Zlínském kraji se to loni týkalo 12 tisíc řidičů, v letošním roce to je 16 tisíc.

„Před odjezdem na letní dovolenou určitě doporučuji zkontrolovat si platnost řidičského průkazu a případně včas požádat o nový. Stačí se jednoduše přihlásit pomocí bankovní identity do Portálu dopravy a během chvíle si tam vše vyřídit. Dobré je také připomenout, že možnost nevozit s sebou řidičský průkaz platí od ledna pouze na území České republiky. Takže v zahraničí u sebe kartičku řidičského průkazu stále mít musíme,“ řekl výkonný ředitel společnosti Bankovní identita Marek Růžička.

Díky bankovní identitě (digitální občanka) není nutné na nový průkaz čekat ve frontě na úřadě. Online žádost o nový řidičský průkaz přes Portál dopravy může podat každý, kdo má bankovní identitu. Stačí se přihlásit pomocí Bank iD, zkontrolovat předvyplněnou žádost a odeslat ji. Běžná výměna řidičáku je zdarma, o nový řidičský průkaz lze požádat nejdříve 90 dnů před koncem platnosti toho stávajícího. Nový řidičský průkaz je pak hotov do 20 dnů a k vyzvednutí je na kterémkoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností.

Bankovní identita je nejčastěji používaný způsob ověření totožnosti online, a to nejen při přihlašování do internetového bankovnictví. Je navíc bez dalších nákladů a zařizování. Tuto službu už v Česku použily čtyři miliony uživatelů. Jejich počet se každoročně zvyšuje. Lidé letos už provedli 16 milionů ověření na webech státní správy i soukromých společností.

- V Česku musí letos svůj průkaz vyměnit 296 tisíc řidičů, ve Zlínském kraji je to 16 tisíc řidičů.
- S bankovní identitou lze o nový řidičský průkaz požádat online na Portálu dopravy.
- Bankovní identitu, nejpoužívanější nástroj pro online ověření totožnosti, má v ČR více než 6 milionů lidí, dvě třetiny z nich už ji i vyzkoušely.

Ema Eden, PR Specialist