Výsadba Florální oázy je v plném proudu
Výsadba Florální oázy je v plném proudu
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – V těsné blízkosti památného vrchu Helštýn dokončuje v těchto dnech městská společnost Městské lesy a zeleň, s. r. o., výsadbu celkem 57 kusů stromů. Tyto společně vytvoří zelenou katedrálu podle návrhu umělce Jiřího Černického, která bude stěžejní součástí unikátní Florální oázy.
   Valašskomeziříčská radnice ve spolupráci s autorem Jiřím Černickým a společností Městské lesy a zeleň pracovala na přípravě projektu v uplynulých dvou letech. „Nebylo vůbec snadné vybrat lokalitu, která by byla vhodná pro vznik Florální oázy a umístění katedrály stromů o rozměrech 51 krát 30 metrů. Nakonec jsme zvolili vrch Helštýn, který je nejen oblíbeným cílem výletů, ale patří také k dominantám našeho města,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková s tím, že katedrálu bude tvořit 57 kusů vzrostlých jabloní, topolů a dubů. Jedinečnou zelenou stavbu navíc doplní květnatá louka. Součástí projektu je i arboretum starých odrůd ovocných stromů – jabloní, hrušní, slivoní a třešní. „Projekt florální katedrály vznikl jako zpětné ohlédnutí za dějinami architektury. Pro naše rané předky byl posvátný například háj, les či jiné místo v přírodě. Z tohoto konceptu následně vycházela starověká a středověká architektura, když třeba stavitelé katedrál využívali strukturu dubů. Tuto historickou zkušenost jsme se pokusili využít v 21. století tím, že jsme navrátili architekturu zpět do lesa a vytvořit katedrálu stromů,“ představil základní myšlenku projektu Jiří Černický.
    Výsadbu stromů dokončí zaměstnanci společnosti Městské lesy a zeleň v průběhu následujících dnů. Celkové náklady projektu činí 514 tisíc Kč. „Na vznik Florální oázy jsme obdrželi dotaci bezmála 463 tisíc korun od místní společnosti CS CABOT, spol. s. r. o. Zbývající náklady pak uhradíme z rozpočtu města,“ navázala místostarostka Wojaczková a pokračovala: „Díky zmíněné podpoře se nám podaří vytvořit unikátní prostor s přesahem do budoucnosti. Všichni totiž budeme moci sledovat, jak stromy postupně porostou, než dosáhnou své plné velikosti a vytvoří plnohodnotnou zelenou katedrálu.“
   Od roku 1948 stojí na Helštýně památník obětí 2. světové války podle návrhu architektů Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče. V roce 2019 jej během rekonstrukce doplnil také půdorys barokního letohrádku Belvedere, jenž zde stál až do poloviny 19. století.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí