Vsetínský starosta Růžička: Radary zklidnily dopravu
Vsetínský starosta Růžička: Radary zklidnily dopravu
Radar v Rokytnici foto: MěÚ Vsetín

Vsetín - V letošním roce došlo k výraznému snížení počtu řidičů, kterým byla naměřena ve Vsetíně nepřiměřená rychlost.
   „Hlavním důvodem zprovoznění zařízení pro měření rychlosti byla bezpečnost silničního provozu. Například v zadní části Rokytnice se stávaly nehody, obyvatelé si stěžovali na bezohlednost řidičů, někdy až bezmoc při nekonečném čekání na přechodu pro chodce,“ vysvětluje starosta Jiří Růžička a pokračuje: „Dle posledních čísel řidiči na měřených úsecích více dbají na dodržování pravidel. Zatímco od ledna do července loňského roku bylo zjištěno přes 18 tisíc přestupků, letos jich za stejné období bylo necelých 6,5 tisíc,“ dodává. Snížila se i vybraná částka za pokuty: v loňském roce řidiči zaplatili za prvních sedm měsíců 16 milionů korun, letos o tři čtvrtiny méně.
   Zlepšení dopravní situace v Rokytnici si pochvalují i obyvatelé přilehlých domů. „Žiju tady celý život a opravdu jsem zde viděla spoustu nehezkých nehod, z nichž byly některé i smrtelné, takže měření rychlosti v těchto místech je na místě,“ hodnotí situaci maminka dvou dětí Hana, která bydlí hned u cesty. „Nyní zde jezdí auta pomaleji, oceňuju méně hluku a bezpečnější přecházení přes přechod,“ dodává.
   Vsetínská radnice zprovoznila v roce 2018 první stacionární radar, který umístila na výpadovku na Valašské Meziříčí v Potůčkách. V červnu 2018 následovaly další měřící místa v Rokytnici a koncem roku 2018 se začala kontrolovat rychlost na Jiráskově ulici poblíž základní školy. Od počátku měření do letošního července radary zaznamenaly více než 32 tisíc přestupků.
   Pro informaci přinášíme znění zákona, dle kterého se odvíjí výše pokut udělovaných za překročení nejvyšší povolené rychlosti:
Řidič:
1. překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km.h-1 a více nebo mimo obec o 50 km.h-1 a více, správní trest: od 5 000 Kč do 10 000 Kč+ zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku (pokud je identifikovaný řidič)
2. překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 20 km.h-1 a více nebo mimo obec o 30 km.h-1 a více, správní trest: od 2 500 do 5 000 Kč, na výzvu: do 2500 Kč
3. překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o méně než 20 km.h-1 nebo mimo obec o méně než 30 km.h-1, správní trest: od 1 500 Kč do 2 500 Kč, na výzvu: do 1 000 Kč
Mgr. Jana Raszková, tisková mluvčí MěÚ Vsetín