Ve Valašském Meziříčí jsou stovky památníků
Ve Valašském Meziříčí jsou stovky památníků

Val. Meziříčí – Na území města Valašské Meziříčí se nachází celkem 391 památníků. Většina z nich je evidována jako válečné hroby. Vyplývá to ze Zprávy o stavu památníků ve Valašském Meziříčí, kterou zpracoval odbor školství, kultury a sportu. Za příkladnou péči a udržování válečných hrobů obdrželo město v loňském roce poděkování a pochvalu od Ministerstva obrany ČR.
   V současné době eviduje město v celém správním obvodu obce s rozšířenou působností 441 válečných hrobů. V rámci města to je 391 válečných hrobů a 5 572 obětí. „Dle veřejně přístupné evidence válečných hrobů se jedná o mimořádný počet. Vsetín má 144 válečných hrobů (1 761 obětí) a Rožnov pod Radhoštěm jen 41 hrobů (626 obětí). Ve Zlínském kraji je celkem 1 310 válečných hrobů (23 258 obětí),“ informuje Petr Zajíc, referent pro památkovou péči odboru školství, kultury a sportu meziříčské radnice.
   „Válečné hroby se nacházejí v dobrém stavu. U několika památníků je zapotřebí provést drobné opravy jako očištění kamene nebo obnovení písma,“ uvedla Yvona Wojaczková (ANO), místostarostka města a dodala, že se aktuálně připravuje projektová dokumentace na revitalizaci památníku na vrchu Helštýn.
   Informace o válečných hrobech, osobách v nich pohřbených, nebo osobách připomenutých na pietních místech naleznete ve veřejné evidenci http://www.valecnehroby.army.cz/evidence-valecnych-hrobu.
                              Ing. Renata Votrubová, tisková mluvčí MěÚ Val. Meziříčí