Ve Valašském Meziříčí budou všichni jezdit MHD zadarmo
Ve Valašském Meziříčí budou všichni jezdit MHD zadarmo

Val. Meziříčí - Valašské Meziříčí nabídne od září letošního roku městskou hromadnou dopravu zdarma všem cestujícím. Rozhodli o tom ve čtvrtek 13. dubna zastupitelé města.
   „Městská hromadná doprava (MHD) bude od 1. září zdarma pro všechny cestující. MHD vnímám jako službu zejména pro obyvatele našeho města. Tíživá dopravní situace a smogové kalamity ve Valašském Meziříčí byly impulsem k přijetí tohoto rozhodnutí. Za tzv. nulovou jízdenku budou moci u nás jezdit také obyvatelé z okolních obcí, turisté a návštěvníci města, kteří k nám přijíždějí za sportem, nákupy i službami,“ říká meziříčský starosta Robert Stržínek.
   „Aktuálně evidujeme 600 tisíc přepravených cestujících za rok. Věřím, že po zavedení MHD zdarma jejich počet vzroste,“ věří Robert Stržínek.
Na bezplatnou dopravu autobusy bude město Valašské Meziříčí doplácet asi 1,9 milionu korun ročně. Přispívá na ni již nyní, a to částkou 9 milionů. Další peníze poskytují obce Poličná a Krhová, do kterých autobusy jezdí také.
   „Není tajemstvím, že na pokutách od neukázněných řidičů vybralo naše město za půl roku více jak 6 milionů korun. Smysluplně investovat část takto získaných prostředků z dopravy zpět do dopravního systému města považuji za více než rozumné,“ dodává starosta.
   Pro bezplatnou MHD zvedlo ruku 19 zastupitelů.
   Bezplatná městská doprava funguje od roku 2008 v Hořovicích na Berounsku. Od března roku 2011 se začali bezplatně přepravovat obyvatelé ve Frýdku Místku. Ve Valašském Meziříčí lidé jezdili zdarma na zkoušku už v roce 2009.
Jedním z prvních měst na světě, které zavedlo bezplatnou městskou dopravu, bylo v roce 1997 belgické město Hasselt. Nejvíce měst, kde funguje bezplatná hromadná doprava, je ve Francii, Anglii nebo Švédsku.
                           Ing. Renata Votrubová, tisková mluvčí MěÚ Val. Meziříčí