Vánoce ve Valašském Meziříčí odstartovaly prvního prosince
Vánoce ve Valašském Meziříčí odstartovaly prvního prosince

Val. Meziříčí - Bohatý kulturní a doprovodný program pro děti i dospělé, kluziště, tvořivá vánoční dílna, velký dřevěný betlém, zážitková gastronomie a mnoho dalšího pro obyvatele a návštěvníky města připravila radnice ve spolupráci s Kulturním zařízením města a společností Městské lesy a zeleň. Návštěvníci tradičních vánočních trhů si budou moci zakoupit řemeslné výrobky, sváteční cukrovinky i vánoční nápoje. Lidé se mohou těšit také na pečené kaštany, trdelník, pravou valašskou zabijačku a další speciality. Vánoční strom se rozsvítil v pátek 1. prosince. Kulturní program odstartuje v neděli 10. prosince. Všechny vánoční akce se budou konat na náměstí.
Rozsvícení vánočního stromu a mikulášská nadílka
Vánoční trhy zahájila již tradiční soutěž o nejkrásnější vánoční ozdobu. „Originální a nádherné ozdoby dětí z místních mateřských a základních škol rozzářily nejen historickou budovu radnice, ale po celou dobu konání trhů budou těšit i návštěvníky náměstí,“ uvedla místostarostka Yvona Wojaczková (ANO). Také v letošním roce poskytla společnost Městské lesy a zeleň několik stromků v pařezovém podstavci, které děti samy nazdobí. Mikulášská družina přijela pozdravit děti v podvečer. Společně pak se svými zvonečky rozsvítily vánoční strom a začla mikulášská nadílka. Páteční den zpestřila skupina Medicimbal.
Valašskomeziříčské náměstí plné vánoční atmosféry
Na Bronzovou neděli je připravena tvořivá dílna s Muzeem regionu Valašsko. V dalších dnech budou tvořivá odpoledne pokračovat. „V pondělí přichystá tvoření pro děti Kulturní zařízení města, v úterý ZUŠ Alfréda Radoka, středa bude patřit pískohraní a ve čtvrtek si děti budou moci vyrobit různé vánoční dekorace se společností Městské lesy a zeleň,“ vyjmenovala místostarostka. Další tvořivé dílny nabídne Zahradní centrum, SVČ Domeček nebo městská knihovna. Dvanáctého prosince se děti mohou přijít pozdravit s vánočním pošťákem. Předá jim vánoční pohlednici, kam si napíší svá přání a adresu, a poté ji vhodí do schránky u dřevěného betlému. „Ježíšek si pohlednice vyzvedne, přidá razítko Ježíškovy vánoční pošty a pošle je na uvedenou adresu,“ vysvětlila Wojaczková (ANO).
Pestrý kulturní program
První týden trhů bude ve znamení dvou rockových kapel. „Pozvání přijaly skupiny Laura a její tygři a Turbo (pátek 15. 12.). Ve druhé polovině vánočních trhů dorazí na náměstí s vánočním koncertem Martin Chodúr s kapelou (neděle 17.12.). Mladší publikum se může těšit na skupinu Sebastian (středa 20.12.) Hudební program vánočních trhů zakončí známá kapela Buty (pátek 22.12.),“ představil hlavní účinkující vánočních trhů ředitel Kulturního zařízení města Roman Štěrba. Během čtrnácti dnů se na pódiu vystřídají s vánočními vstupy zdejší mateřské a základní školy. Svými vystoupeními přispějí i soubor Ovečky, Základní škola Salvátor se živým betlémem nebo například skupina Kandráči.
  V rámci spolupráce s partnerskými městy představí svou tvorbu srbská základní umělecká škola Čačak a soubor Bukovina ze slovenského města Partizánske. Ve dvou dnech se představí muzikanti z chorvatského Daruvaru, kde žije početná česká menšina. „Vystupovat budou se staročeskými koledami a tradičními chorvatskými písněmi. Během budou prodávat bramboráky připravené podle tradiční staročeské receptury,“ informoval Antonín Hořín z oddělení rozvoje města.
Adventní polévka i charitativní guláš
Během úvodního Mikulášského jarmarku místní Charita od rána nabízela adventní polévku. „Částkou, jejíž výše bude dobrovolná, lidé podpoří služby pro lidi bez domova,“ představila záměr pracovnice Charity Martina Došková. Druhý charitativní prodej - tentokrát guláše a grilovaných klobás - budou mít 15. prosince ve své režii žáci místní Integrované střední školy - centra odborné přípravy a společnost MP Krásno. Projekt podpoří Nadace Via s přispěním Nadace Karla Janečka. „Guláš i klobásy budeme prodávat za symbolickou cenu. Výtěžek, který Nadace Via zdvojnásobí, získá stejně jako loni Šimonek z našeho města,“ uvedla koordinátorka dobročinné akce Dagmar Zetková.
Vánoční kluziště v centru města i diskotéky na ledě
Loňská premiéra kluziště na náměstí předčila očekávání. „Děti i dospělí kluziště využívali každý den, kdy bylo k dispozici. Proto jsme se rozhodli instalovat ho i letos a prodloužit dobu užívání od 1. do 29. prosince,“ prozradil starosta města Robert Stržínek (ANO). Bruslaři budou mít k dispozici brusírnu i půjčovnu bruslí. Novinkou budou diskotéky na ledě doprovázené světelnými efekty. „Poděkování patří všem sponzorům, v drtivé většině místním firmám, kteří nám pomáhají tuto aktivitu financovat,“ dodal starosta.
Závěrečné vyhodnocení trhů
Po ukončení vánočních trhů se schází tým, který je připravoval, a vyhodnocuje jejich průběh. „Máme bohaté zkušenosti, inspirujeme se i u okolních měst. Ne vždy se vyplatí připravit program jen v duchu Vánoc. Víme, že lidé chtějí bohatý program a očekávají také koncerty známých českých kapel,“ vysvětlil Daniel Šulák z oddělení rozvoje města. Vánoční trhy v našem městě jsou výsledkem usilovné práce mnoha lidí po dobu několika měsíců. „Jsme kulturní město a jsme na to patřičně hrdí. Věřím, že si návštěvníci spolu s námi letošní nabitý program opět užijí,“ uzavírá místostarostka Wojaczková (ANO).
                           Ing. Renata Votrubová, tisková mluvčí MěÚ Val. Meziříčí