V Semetíně hodnotili med včelaři i laici
V Semetíně hodnotili med včelaři i laici
Fota: archiv pořadatelů

Semetín – Celkem 25 vzorků medu od 14 producentů z Valašska a okolí hodnotili včelaři, ale i laická veřejnost na druhém ročníku Semetínské medolízačky. Ten se uskutečnil v pondělí 5. července v semetínské hospůdce Maldovka.
   Vypsány byly celkem čtyři kategorie. Cenu včelařského kolegia si odnesl Vladimír Skácal, Cenu veřejnosti Michal Koňařík, Cenu města Vsetín Jaromír Tomaštík a Cenu hostitelské Maldovky pak Miroslav Bařina. Ten současně spolu s Petrem Vičanem a Petrem Chytilem obdržel titul Zasloužilý včelař Valašska za dlouholetou a výraznou propagaci včelařství.
   „Hlavním záměrem tohoto setkání včelařů v rámci ochutnávky medů bylo zvýšení informovanosti návštěvníků o jedinečném životě včel a poznávání jejich produktů, zejména medu,“ vysvětlil význam akce její hlavní organizátor Medolízačky Petr Chytil, který přítomné seznámil s pestrou škálou činností semetínských včelařů. Z jejich aktivit lze vybrat například mikroskopování nemoci včel na nosemu appis a creane, praktické vytváření oddělků, přelarvování či praktické využívání organických kyselin při léčení včelstev. V boji s roztočem kleštíkem včelím nepoužívají tvrdou chemii a jejich snaha směřuje k uzavřenému oběhu vosku.
   Ke zdárnému průběhu akce přispěl i fakt, že nad ní převzal záštitu starosta Vsetína Jiří Růžička a podpořili ji účastí místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová a zástupci Spolku pro zachování valašských tradic.
Michal Horský