Na tradiční cykloakci s dárci krve dorazila více než stovka účastníků
Na tradiční cykloakci s dárci krve dorazila více než stovka účastníků
foto: Nemocnice Uherské Hradiště

Zlínský kraj – Pátý ročník oblíbeného cyklodne s příznačným názvem Jedu na krev proběhl poslední srpnovou neděli. Akci každoročně pořádá Hematologicko transfuzní oddělení Uherskohradišťské nemocnice jako poděkování stávajícím dobrovolným dárcům krve a příznivcům nemocnice. I přes nejistou předpověď počasí se na startu sešlo 120 cyklistů.

„S radostí se musím opakovat a konstatovat, že spolupráce s dárci krve na Slovácku je perfektní. V případě potřeby reagují vždy velmi rychle a ochotně. Když jsme před pěti lety pořádali první ročník, nenapadlo by mě, že postupem času akce nabude dnešních rozměrů. Účast je skvělá a všem příchozím moc děkuji, že se rozhodli připojit a podpořit tak dobrou věc a naši nemocnici,“ sdělil MUDr. René Kamrla, primář hematologicko transfuzního oddělení.

„Krev daruji pravidelně, mám za sebou asi 160 odběrů. Cyklodne se účastním hned od prvního ročníku, zatím jsem nevynechal. Je to fajn příležitost setkat se se zdravotníky i ostatními dárci jinde než v odběrové místnosti,“ dodal pan Tomáš Janeček z Kudlovic. Dobrovolné dárcovství důležité tekutiny se svou účastí rozhodla podpořit také zástupkyně Zlínského kraje MUDr. Olga Sehnalová, náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví. Akci zahájil a symbolicky odstartovat ředitel Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Petr Sládek.

Účastníci si předem mohli vybrat jednu z připravených tras odstupňovanou dle náročnosti. Rodiny s dětmi a rekreační cyklisté volili kratší okruh, tři desítky zkušených sportovců pokořili trasu čítající více než šest desítek kilometrů. Společným bodem se pro obě skupiny stala zastávka na Smraďavce, kde si mohli všichni nejen odpočinout a načerpat síly, ale také si pochutnat na připravených dobrotách z nemocniční kuchyně. Nejmenší cyklisté byli za svůj sportovní výkon odměněni medailí.

Do cíle zpět na transfuzní oddělení dorazili všichni jezdci k velké radosti organizátorů bez vážných zranění. Po návratu proběhlo pro všechny zapojené účastníky losování o krásné ceny.

Poděkování za podporu akce patří také partnerům, kterými se v letošním ročníku staly společnosti Ray Service, AUTO UH, Maspex, KOLA LYŽE ŠMÍDEK a HOPE SPORT. Mediálním partnerem akce byla regionální televizní stanice TVS.

Mgr. Lucie Sedláčková, tisková mluvčí Uherskohradišťské nemocnice