Korunka na Festivalu: charitativní běžecké závody i Malování na chodníku
Korunka na Festivalu: charitativní běžecké závody i Malování na chodníku
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Přes 65.000 korun pro charitativní projekt Korunka Pomáhá vynesly dohromady dva běžecké závody, které se o uplynulém víkendu konaly v rámci doprovodného programu Zlín Film Festivalu ve Zlíně. Konkrétně šlo o 8. Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín a RBP rodinný běh. K této částce pak Korunka Luhačovice navíc přidala přes 15.000, a tak se výtěžek vyšplhal na téměř 82.000 korun. Peníze organizace rozdělí dvěma hendikepovaným mladým lidem a Azylovému domu pro ženy a matky s dětmi ve Vsetíně. Svou účast na Zlín Film Festivalu Korunka Luhačovice završila v úterý. Zakladatelka spolku Veronika Crha Záhorská se jako porodkyně zúčastnila nejstarší doprovodné akce – Malování na chodníku.

Na start Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín se postavilo dva tisíce běžců. Ti společně uběhli 14.191 kilometrů. Z každého uběhnutého kilometru připadla jedna koruna právě charitativnímu projektu Korunka Pomáhá. Korunka Luhačovice pak částku zaokrouhlila na rovných 30.000 korun. Peníze pomohou osmadvacetiletému Janu Laurenčíkovi z Kroměříže, který trpí dětskou mozkovou obrnou, intenzivně rehabilitovat a sportovat. Přestože je po několika ortopedických operacích dolních končetin a pohybuje se především s dopomocí berlí, takřka denně sportuje. „Sport osvobozuje. Já v tom budu určitě pokračovat. Dělám fitness, pravidelně chodím plavat, občas běhám po schodech, a u toho se taky zpotím, ale ten super pocit za to určitě stojí,“ řekl Jan Laurenčík.

RBP rodinný běh pak vynesl částku 51.664 korun. Organizátoři společně s partnerem RBP, zdravotní pojišťovnou věnovali projektu Korunka pomáhá celé startovné. Přesně 30.000 korun předala zakladatelka projektu a neziskové organizace Korunka Luhačovice Veronika Crha Záhorská handicapované třiadvacetileté Kristýně Odložilové a zbylou část pak získal Azylový dům pro ženy a matky s dětmi ve Vsetíně.

„Jelikož se na start postavilo nečekaně velké množství sportovců, rozhodli jsme se částku spravedlivě rozdělit. V azylovém domě ve Vsetíně z těchto peněz uhradí dětem především letní pobytové a příměstské tábory,“ řekla Veronika Crha Záhorská. Kristýna Odložilová pak peníze využije na asistenci a rehabilitaci. Odmalička je totiž odkázána na pomoc druhých – má postižené horní i dolní končetiny a trpí skoliózou páteře.

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková, tisková mluvčí ZZS Zlínského kraje