Dvakrát spadl, přesto Zlíňan Cívela získal titul mistra v dlouhém triatlonu
Dvakrát spadl, přesto Zlíňan Cívela získal titul mistra v dlouhém triatlonu
Petr Cívela získal první mistrovský titul. foto: Česká triatlonová asociace

Piešťany, Zlín – Ani dva pády nepřipravily Petra Cívelu o jeho první mistrovský titul, který získal na závodu CTP Slovakman Triathlon. Prestižní závod v náročných podmínkách dokončil v čase 8:27:43.
Byl to dlouhý a náročný den. Na loděnici v Piešťanech se v neděli snášel od ranních hodin nepříjemný déšť. Ani nízké teploty neměly s létem mnoho společného. „Podmínky byly strašné, permanentní déšť, v tomto směru to byl jeden z nejnáročnějších závodů, jaké jsem absolvoval,“ vyprávěl Cívela.

Ten byl po 3,8 km plavání v řece Váh na druhé pozici za domácím Ondrejem Kubem, který si pak suverénní první pozici udržel až do cíle. „Nečekal jsem, že zaplave tak dobře. Klobouk dolů před jeho výkonem,“ uznal Cívela.

Zlínský závodník po většinu 180 km dlouhé cyklistiky bojoval o druhou pozici, o kterou ho ale nakonec připravil Tomáš Racek. „Jel šíleným tempem a předvedl druhý nejlepší cyklistický výkon závodu. Chvíli jsem s ním zkoušel jet, ale to nešlo,“ popsal Cívela, který měl také velké technické problémy.

„Pokazil jsem si ořech na zadním kole a když jsem přestal šlapat, vždycky se nejdřív protočil. Jednou jsem si dotahoval tretru, pak jsem šlápl do prázdna a v rychlosti asi 42 km/h jsem se úplně smotal. Pobil jsem se na lokti, na kříži a na pánvi, což pak bohužel mělo vliv i na běh, který byl ze začátku hodně bolestivý,“ vyprávěl v cíli.

Do 42km běhu šel ze třetí pozice. Pomlácený, bolavý a nešťastný z mizerného počasí, kvůli kterému se běželo po rozmáčené trati plné kaluží. „A na občerstvovací stanici, když jsem si křičel o vodu, jsem spadl znovu. Udělal jsem si ošklivou tržnou ránu, takže si asi chvíli nezaplavu,“ dodal s trpkým úsměvem.

Přesto se mu podařilo předběhnout Tomáše Racka, dokončil závod na celkovém druhém místě a jako nejlepší Čech si zajistil titul mistra ČR. „Je to pro mě první mistrovský titul, mám z něho radost, ale také ho beru s rezervou. Kdyby se Tomáš Řenč nezranil, dnes by s Ondrejem sváděl krásný souboj, zatímco já na něho ztratil 31,5 minuty,“ dodal skromně. „A ještě bych chtěl dodat jednu věc: moc děkuji mamce za neskutečný support!“

Pro třetí místo si doběhl Tomáš Racek. Pátý celkově, ale třetí v redukovaném pořadí mistrovství republiky byl Jan Kundrát.

CTP Slovakman Triathlon, Piešťany (Slovensko), 6. srpna 2023

Muži: 1. Ondrej Kubo (Slov.) 7:56:12, 2. Petr Cívela 8:27:43, 3. Tomáš Racek 8:38:12 … 5. Jan Kundrát 8:50:43.2

Ženy: 1. Helena Kotopulu 9:58:44, 2. Markéta Cibulková 10:12:05, 3. Zora Kohoutková (Slov.) … 5. Alena Losertová 11:42:09

Michal Konečný