Sportovcem Zlínského kraje roku 2021 je stolní tenistka Hana Matelová, nejúspěšnějším kolektivem fotbalisté Slovácka
Sportovcem Zlínského kraje roku 2021 je stolní tenistka Hana Matelová, nejúspěšnějším kolektivem fotbalisté Slovácka
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Nejlepším sportovcem Zlínského kraje za rok 2021 se podle ankety vyhlašované krajem stala stolní tenistka Hana Matelová, která vloni mimo jiné zvítězila na světovém turnaji v Tunisu. Cenu pro nejúspěšnější kolektiv si odnášejí fotbalisté 1. FC Slovácko a ocenění pro nejlepšího trenéra jejich kouč Martin Svědík.

Stolní tenistka Hana Matelová se stala absolutní vítězkou ankety Sportovec Zlínského kraje 2021. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo včera v Kongresovém centru Zlín. Během ceremoniálu byli oceněni i další sportovci. Osobně jim poblahopřáli hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a další krajští radní. Zlínský kraj je vyhlašovatelem této tradiční ankety.

„Je vidět, kolik úspěšných a nadějných sportovců v našem kraji máme a to mě velmi těší. Všichni kdo sportujeme, víme, že pohyb nám přináší pozitivní energii a dobrou náladu, ale také že dobrých výsledků ve sportu nemůžeme dosáhnout bez pravidelného tréninku a disciplíny. Za každým úspěchem stojí spousta tvrdé práce a odříkání. Ale jak večer ukázal, sportovci, a to nejen na Slovácku, se umí i skvěle bavit. Všem oceněným děkuji za skvělou reprezentaci Zlínského kraje a zároveň jim přeji pevné zdraví a hodně zdaru do budoucna,“ řekl hejtman Radim Holiš. Hana Matelová, která žije v Jankovicích u Holešova, v loňském roce zvítězila na turnaji světového okruhu WTT Contender Tunis 2021 a stala se mistryní České republiky. Probojovala se rovněž na Mistrovství Evropy, Mistrovství světa a letní olympiádu v Tokiu. Ve světovém žebříčku stolních tenistek se aktuálně nachází na 20. místě. Jelikož se právě účastní turnaje v zahraničí, ocenění za ni převzala její maminka.

Kromě absolutní vítězky v hlavní kategorii byli vyhlášeni ti nejlepší také v kategoriích Nejúspěšnější sportovec jednotlivec do 18 let, Nejúspěšnější handicapovaný sportovec, Nejúspěšnější trenér a Nejúspěšnější sportovní kolektiv. Udělena byla také Cena hejtmana Zlínského kraje, kterou obdržely dorostenky z atletického klubu AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště.

Do hodnocení v anketě směli být zařazeni sportovci s platným registračním průkazem umožňujícím startovat za sportovní organizace se sídlem ve Zlínském kraji, dále reprezentanti České re0publiky s trvalým pobytem ve Zlínském kraji a trenéři s působností na území Zlínského kraje. Nominace na oceněné mohla posílat široká veřejnost. Do všech vyhlášených kategorií bylo nominováno 50 jmen. Po vyhodnocení doručených nominací vybrala v hlavní kategorii hodnotící odborná komise 10 nejlepších (TOP 10), ze které pak vzešel i absolutní vítěz.

V minulosti se absolutními vítězi ankety Sportovec Zlínského kraje stali například hokejisté Petr Čajánek a Michal Jordán, střelkyně Adéla Bruns, snowboardistka Šárka Pančochová nebo Natálie Dianová, závodící v moderním pětiboji.

Anketu Sportovec Zlínského kraje organizačně zajišťuje Odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje.

Ještě před samotným slavnostním vyhlášením výsledků ve zlínském Kongresovém centru přijali na krajském úřadě hejtman Radim Holiš a radní pro mládež a sport Jiří Jaroš fotbalový tým 1. FC Slovácko, který se v anketě stal Nejúspěšnějším sportovním kolektivem Zlínského kraje. Fotbalisté Slovácka v posledních dvou sezonách obsadili v 1. fotbalové lize 4. místo. Největšího úspěchu v historii klubu pak dosáhli 18. května letošního roku, kdy ve finále domácího poháru porazili pražskou Spartu 3:1 a mohli se tak radovat ze zisku cenné trofeje. Radim Holiš a Jiří Jaroš hráčům, trenérům i vedení 1. FC Slovácko poblahopřáli k dosaženým úspěchům a pohovořili s nimi například o přípravě a plánech na příští sezonu.

„Svým vítězstvím a skvělým výkonem ve finále poháru se Spartou jste přinesli obrovskou radost spoustě fanoušků ze Zlínského kraje, za což vám patří náš velký dík,“ řekl fotbalistům Slovácka radní Zlínského kraje Jiří Jaroš.

Sportovec Zlínského kraje 2021 – přehled oceněných

Absolutní vítěz Hana Matelová – stolní tenis

Nejúspěšnější sportovec jednotlivec – TOP 10

Michaela Dittrichová – orientační běh

Tomáš Horák – kolová

Jiří Hradil – orientační závody na horských kolech

David Klammert – judo

Hana Matelová – stolní tenis

Jiří Orság – vzpírání

Martin Ponížil – atletika

Valentýna Solařová – veslování

Matěj Zábojník – plavání

Jiří Zalubil – kanoistika

Nejúspěšnější sportovec jednotlivec do 18 let: Jiří Ingr – veslování

Nejúspěšnější handicapovaný sportovec: Miroslava Obrová – atletika

Nejúspěšnější sportovní kolektiv: 1. FC Slovácko (muži „A“) – fotbal

Nejúspěšnější trenér: Martin Svědík – fotbal – 1. FC Slovácko (muži „A“)

Cena hejtmana Zlínského kraje: AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště (dorostenky) – atletika

Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kra