Soudní znalci ověřovali technický stav Matěje
Soudní znalci ověřovali technický stav Matěje
Lokomotiva Matěj na posudkové jízdě. foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - Co bude dál s Matějem a kolik bude stát jeho oprava? Napovědět mohla středa 6. března, kdy se parní lokomotiva vydala na posudkovou jízdu na trase Valašské Meziříčí – Veřovice za účasti soudních znalců. Den předtím si lokomotivu mohla prohlédnout široká veřejnost.
   „Jízdy se zúčastnili zástupci Českých drah i Národního technického muzea, kteří si pozvali také soudní znalce v oboru strojírenství, aby bylo opravdu vše pečlivě zkontrolováno a posouzeno,“ uvedl Jiří Dobiáš, jednatel Valašské společnosti historických kolejových vozidel, která se o Matěje stará.
   Důvodem jízdy bylo posoudit technický stav lokomotivy s výjimkou kotle, kvůli kterému Matěj v letošním roce už zřejmě depo neopustí. V těchto dnech totiž končí jeho technická způsobilost. Soudní znalci podle Dobiáše ohodnotili technický stav lokomotivy jako dobrý. Na souhrnnou zprávu si však bude muset ještě několik dní počkat.
   „Představitelům samosprávy jsme přislíbili vyčíslení všech oprav, které Matěj bude v nejbližší době potřebovat. Proto se byli na mašinu podívat soudní znalci. Bylo by nešťastné použít veřejné peníze na opravu kotle, kdyby hrozilo riziko, že Matěje později odstaví jiná závada,“ řekl Dobiáš.
   V úterý 5. března si Matěje mohla užít veřejnost. Jiří Dobiáš prostřednictvím svého profilu na sociální síti pozval všechny fanoušky historického stroje do depa. Zájem ho mile překvapil. „Odhaduji, že areálem prošlo zhruba 350 lidí. To je dost vysoké číslo vzhledem k tomu, že jsme s nápadem přišli na poslední chvíli v neděli. Návštěvníci si mohli lokomotivu vyfotit, povozit se v ní nebo si projít areál, kde se o ni staráme. Vzniklo i několik atraktivních večerních fotografií Matěje,“ konstatoval Dobiáš.
   Připravenost podpořit opravu Matěje už v minulosti přislíbil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Oba právě pod podmínkou, že budou znát podrobný technický stav lokomotivy. Nacenění kompletní opravy včetně kotle by mělo být známo do konce června.
   Ve Valašském Meziříčí je Matěj od roku 1986. Od té doby se pravidelně zúčastňuje zvláštních jízd zejména na Valašsku, ale i jinde v republice. V loňském roce bez závad najezdil 2 064 kilometrů. Majitelem lokomotivy s označením 433.002 je Národní technické muzeum.
Bc. Lukáš Martinek, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí