Sběratel daroval muzeu rozsáhlou kolekci exlibris
Sběratel daroval muzeu rozsáhlou kolekci exlibris
foto: Muzeum regionu Valašsko

Valašsko – Další cenný přírůstek do svých sbírek získalo Muzeum regionu Valašsko. Soukromý sběratel Vladimír Pospíšil z Valašského Meziříčí (na snímku) mu věnoval rozsáhlou kolekci více než 5500 exlibris, v níž je zastoupena řada významných českých grafiků.

Exlibris je drobná grafika, která se vlepuje do knihy jako identifikace majitele. V posledním století jde hlavě o sběratelskou záležitost, oboru se přesto věnovala a věnuje celá řada uznávaných výtvarníků.

Vladimír Pospíšil svou sbírku systematicky budoval 40 let. „Kromě samotného shromažďování grafik, také přispěl do Slovníku tvůrců exlibris, vydávaného Spolkem sběratelů a přátel exlibris. Sestavoval také soupisy knižních značek jednotlivých tvůrců a vytvořil obsáhlý digitální katalog, který v současné době čítá kolem 60 000 především českých exlibris,“ sdělila historička umění Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková.

Svému digitálnímu katalogu se chce Vladimír Pospíšil věnovat i nadále. Celoživotní fyzickou sbírku se ale rozhodl věnovat Muzeu regionu Valašsko. „V našich sbírkách se doposud nacházelo zhruba 800 grafik z doby od 18. století po současnost. Dar pana Pospíšila je proto naprosto zásadním rozšířením celé muzejní kolekce, za což mu samozřejmě patří náš velký dík,“ uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Ve sbírce Vladimíra Pospíšila jsou zastoupeni významní čeští grafici, včetně rodáka z Krásna nad Bečvou Jožky Barucha. „K největším zajímavostem patří například exlibris rakouské spisovatelky Marie Ebner von Eschenbach, která během svého života pobývala i na zámku v Lešné u Valašského Meziříčí,“ doplnila Valoušková.

Význam sbírky potvrzuje i fakt, že o ni mělo zájem také Národní muzeum v Praze. „Já jsem velmi ráda, že se pan sběratel nakonec rozhodl pro Muzeum regionu Valašsko. Svědčí to o tom, že má tato příspěvková organizace Zlínského kraje velmi dobré jméno i v oblasti péče o dědictví našich předků. Sbírka bude uložena v moderních depozitářích rekonstruovaného zámku Kinských a muzeum jí bude moci v dohledné době přiblížit návštěvníkům,“ prohlásila radní Zlínského kraje pro oblast školství a kultury Zuzana Fišerová. Další informace najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz a Facebooku nebo Instagramu @muzeumregionuvalassko.

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko