Rybáři začali do Bečvy vysazovat první ryby. Jde o ostroretky
Rybáři začali do Bečvy vysazovat první ryby. Jde o ostroretky
Ilustrační foto

Valašsko, Hranicko - Na čtyřicet kilometrů řeky Bečvy je od 20. září, kdy do ní dosud nezjištěný pachatel vypustil značné množství kyanidu, mrtvou zónou. Severomoravští rybáři se to od pátku 9. října do neděle pokoušeli napravit a začali do vody vypouštět první ryby. Mělo by jich být celkem asi 40 tisíc.
   Vsadili na ostroretky, u kterých se domnívají, že by v téměř prázdné řece mohly přežít. „Je to ryba, která má místo rtu škrabku a živí se tak, že seškrabává řasy z kamenů. Víme, že se dokáže v řece uživit, stejně jako parma, která při hledání potravy obrátí každý kamínek,“ vysvětlil jednatel Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko České rybářského svazu Rostislav Trybuček.
   Ostroretky budou mít jídelníček hodně omezený, nicméně rybáři věří, že to zvládnou. „Přežily například nitěnky, které mají tu schopnost, že jak jim něco lidově řečeno brnkne kolem těla, umí se okamžitě schovat hluboko do říčního dna. Věřil jsem, že i bezobratlí budou pod kameny víc krytí, ale otrava musela být takového rozsahu, že vzala skoro vše, byla jako gilotina,“ řekl Trybuček a dodal, že jde o monitorovací pokus, na nějž budou navazovat průzkumy, jak se rybám daří.
   Rybáři z Hranic vypustili a vylovili svůj chovný rybník s ročními ostroretkami. Asi pět tisíc jich v pátek vypustili na pěti místech od Ústí u Hranic až pod Teplice nad Bečvou, následující den dostaly asi pěticentimetrové rybky šanci usadit se také pod hranickým splavem a dál po proudu.
   „Postupně potřebujeme do řeky dostat také parmu, cejna, jelce tlouště, ale také plotice, okouny a nějaké dravé ryby. Aby byla skladba ryb stejná jako dřív, bude to trvat pět až osm let, u parmy ještě déle. Než se tu začnou ukazovat pěkné kousky, počkáme si až patnáct roků,“ uvedl předseda hranických rybářů Pavel Helísek s tím, že by chtěli do Bečvy vysadit asi deset tisíc ryb.
   Horší bohužel je, že se policii stále nedaří dopadnout viníka, který má na svědomí škody za desítky milionů korun. Prozatím kriminalisté pouze zjistili, že jed přišel potrubím z areálu bývalé Tely v Rožnově p. R. Na potrubí jsou ale napojenydesítky firem. Stopy po jedu postupně mizí a čas hraje proti vyšetřovatelům.
ECHO Valašska