Růžena Malinová z Valašského Meziříčí má krásných 103 let
Růžena Malinová z Valašského Meziříčí má krásných 103 let
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - Nejstarší obyvatelka Valašského Meziříčí paní Růžena Malinové oslavila v neděli 17. května neuvěřitelné 103. narozeniny. Dlouholeté ředitelce zvláštní školy v Rožnově pod Radhoštěm k významnému životnímu jubileu pogratulovali starosta Robert Stržínek a místostarostka Yvona Wojaczková.
   Růžena Malinová se narodila 17. května 1917 ve Valašském Meziříčí na dnešní ulici Příční. Na svět tedy přišla v době vrcholící Velké války a během jejího života se tak mimo jiné rozpadla rakousko-uherská monarchie a vzniklo samostatné Československo. Bylo toho ale samozřejmě mnohem víc.
   Paní Malinová vystudovala učitelský ústav (dnešní ZŠ Šafaříkova) a celý svůj život zasvětila výuce a péči o děti. Jedním z jejích prvních angažmá byla škola v Dolní Bečvě, kde také poznala svého manžela a společně pak vychovali dva syny. Práci s dětmi se následně věnovala i v tehdejší rožnovské zvláštní škole (dnes Základní škola Rožnov pod Radhoštěm, Tyršovo nábřeží) odkud z pozice ředitelky nakonec zamířila do zaslouženého důchodu.
   Dnes paní Malinové dělají radost a zároveň se o ni starají vnoučata Ondřej a Jana. O rozptýlení pak nemá nouzi zejména díky pravnoučatům Matyášovi a Viole. „Starší Matyášek je můj velký kamarád, společně slavíme narozeniny i svátky,“ svěřila se paní Malinová, která moc ráda sleduje vědomostní pořady v televizi. Má také zaručený recept na dlouhověkost: „Celý život nepiju, ani nekouřím. To je hodně důležité. Také jsem se od malička pohybovala na čerstvém vzduchu a od útlých dětských let byla v Sokole, už v pěti letech jsem zde hrála divadlo.“
   Ve společnosti vnoučat a pravnoučat přijala oslavenkyně také zástupce Valašského Meziříčí starostu Roberta Stržínka a místostarostku Yvonu Wojaczkovou. „I v tak úctyhodném věku je paní Růžena Malinová stále velice vitální, plná pozitivních myšlenek a moc ráda vzpomíná. Pro nás všechny je velkou inspirací. Pevně proto věřím, že se za rok znovu společně sejdeme a budeme jí moci opět pogratulovat,“ je přesvědčen starosta Stržínek.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí