Reakce města Valašské Meziříčí na zavádějící informace o otrávené Bečvě
Reakce města Valašské Meziříčí na zavádějící informace o otrávené Bečvě
Ilustrační foto

Val. Meziříčí – Město Valašské Meziříčí je nuceno ohradit se proti zkresleným a nepravdivým informacím, které se objevují v médiích a zaznívají také z úst některých členů sněmovní vyšetřovací komise k otravě řeky Bečvy po zveřejnění závěrečné zprávy této komise.

1. Starosta nesvolal krizový štáb a nevyhlásil stav nebezpečí.
První úhyny ryb byly zaznamenány mimo katastr města Valašské Meziříčí. O této události byl neprodleně informován pracovník vodoprávního úřadu města Hranice. Stav nebezpečí může podle Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů vyhlásit pouze hejtmane kraje, v Praze primátor hl. m. Prahy.

2. Město varovalo občany až se čtyřdenním zpožděním.
Na katastru města Valašské Meziříčí k úhybu ryb nedošlo. Občané byli o možných rizicích informováni okamžitě poté, co město Valašské Meziříčí obdrželo informaci, že u výpusti tzv. rožnovského kanálu v místní části Juřinka byly naměřeny nadlimitní hodnoty kyanidů. Tuto obdrželo město ve čtvrtek 24. září a neprodleně varovalo občany prostřednictvím všech dostupných komunikačních platforem města.

3. Pracovník vodoprávního úřadu města Valašské Meziříčí rozlil potenciálně klíčové vzorky vody.
Tato informace je lživá. Žádný ze zaměstnanců vodoprávního úřadu města Valašské Meziříčí vzorky nerozlil ani jiným způsobem neznehodnotil. Na odběru vzorků naopak spolupracovali s dalšími dotčenými institucemi a orgány a poskytli jim plnou součinnosti v podobě místní znalosti. Zároveň právě na podnět zaměstnanců vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí byl odebrán jeden z klíčových vzorků, který následně prokázal nadlimitní výskyt kyanidů v řece Bečvě.

4. Vodoprávní úřad města Valašské Meziříčí odmítl součinnost s Povodím Moravy.
Jedná se o nepravdivou informaci. Zaměstnanci vodoprávního úřadu města Valašské Meziříčí od počátku ohlášení události na řece Bečvě spolupracovali se všemi dotčenými institucemi a orgány a to včetně Povodí Moravy.

5. Vyjádření některých členů sněmovní vyšetřovací komise jsou motivována předvolebním bojem. Na základě toho jsou pak ať již záměrně či nevědomky zkreslena a neodpovídají realitě. Tato skutečnost je v rozporu s postoji a snahou města Valašské Meziříčí, které od počátku spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a je jim plně k dispozici. Cílem nás všech by mělo být jednoznačné vyšetření celé kauzy a usvědčení viníka. Zároveň pak také zamezení opakování podobné události a to nejen na řece Bečvě, ale na všech vodních tocích v naší republice. Za tímto účelem je třeba legislativních změn z hlediska jasného určení kompetencí a postupů při zmáhaní havárií takového rozsahu.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí