Pro léčbu chronické bolesti využívá vsetínské rehabilitační oddělení nový závěsný systém
Pro léčbu chronické bolesti využívá vsetínské rehabilitační oddělení nový závěsný systém
foto: Nemocnice Vsetín

Vsetín - S diagnostikou a léčbou chronické bolesti zad, kyčlí, ramen a celou řadou dalších obtíží pomáhá rehabilitačnímu oddělení Vsetínské nemocnice nový závěsný systém Redcord za čtvrt milionu korun. Jeho nákup byl financován z evropských dotací v rámci integrovaného regionálního operačního programu IROP 31 na Zvýšení kvality návazné péče. Vsetínská nemocnice koupila díky těmto prostředkům rehabilitačnímu oddělení rovněž vybavení za dalších bezmála 750 tisíc korun.
   Závěsný systém je určen pro aplikaci léčebné metody Neurac, zásadní funkcionalitou je přesné, jemné a plynulé dávkování zátěže pomocí popruhů a elastických lan, která lze použít jako dopomoc, pro nadlehčení pacienta, ale i ke cvičení proti odporu. „Aktuálně máme v této metodě proškoleny dva fyzioterapeuty. Léčba je vhodná zejména u pacientů s chronickou bolestí krční páteře, kyčlí, ramen, poruch hluboké stabilizace trupu, ale využití se najde i v poúrazové fyzioterapii,“ uvedla vedoucí fyzioterapeutka Pavlína Matějčková.
   Neurac je unikátní léčebná metoda, pocházející z Norska, založená na více než dvacetileté zkušenosti z oblasti fyzioterapie, výzkumu a dalších oborů medicíny. Je možné jej využít v rámci fyzioterapie před i po operačním zákroku, při návratu do normálních pohybových aktivit a obnovení funkce pohybového aparátu.
   Účinná je rovněž u dětí. „Léčba dětí, je stejně jako v případě dospělých, založena na precizní diagnostice a nalezení příčin obtíží. Zaměřujeme se mimo jiné na terapii dětí s chronickou bolestí zad, hlavy, krku, nohou, ale i na terapii dětí s poruchami koordinace, při asymetrickém držení trupu či vadném držení těla,“ dodala fyzioterapeutka.
   Kromě nového závěsného systému vybavila Vsetínská nemocnice rehabilitační oddělení novými rehabilitačními stoly, elektroléčebnými přístroji, ultrazvukem a laserem. „Rehabilitační oddělení získalo čtyři moderní elektroléčebné terapeutické přístroje s vakuovou jednotkou zajišťující dvoukanálovou elektroterapii s rozšířenými proudy, kombinovaný ultrazvuk s elekroléčbou. Elektroléčba je jedním z nejčastějších realizovaných procedur od analgetických programů až po elektrostimulaci svalů, u laseru je nejčastější využití u jizev po operacích, analgetizaci u patních ostruh, bolestivých úponů svalů,“ upřesnila vedoucí fyzioterapeutka.
Ing. Lenka Plačková, PR a marketing Vsetínské nemocnice