Památný platan v parku Botanika ošetřili odborníci
Památný platan v parku Botanika ošetřili odborníci

Val. Meziříčí - Památný platan v parku Botanika, jehož stáří je odhadováno na více než 130 let, nechal na začátku dubna ošetřit odbor životního prostředí valašskomeziříčské radnice. Odborné ošetření spočívalo v provedení obvodové redukce koruny a v reinstalaci bezpečnostních vazeb s využitím dynamického lana a statické podkladnicové vazby.
   Ošetření platanu přispěje ke zvýšení jeho provozní bezpečnosti a poskytne mu dobrou perspektivu na dlouhodobé setrvání. Odborné ošetření bylo arboristickou firmou provedeno na základě znaleckého posudku, který byl zpracován loni na podzim.
   „Součástí posudku bylo využití přístrojové metody šetření pomocí zvukového tomografu, jenž využívá pro průzkum interního stavu kmene stromů zvukové vlny. Tomografické vyšetření prokázalo rozsah infekce v centrální části kmene, zejména v oblasti báze kmene,“ konstatovala Eliška Gášková z odboru životního prostředí.
   „Park Botanika byl založen v roce 1890 nejen pro veřejnost, ale také za účelem výuky studentů blízkého gymnázia. Tomu odpovídá i charakter jeho výsadby s množstvím vzácných a sbírkových dřevin. Hlavní dominantou parku je ošetřený platan, který je jedním z devíti památných stromů ve městě. I díky svým rozměrům, kdy obvod kmene je 372 cm a výška 30 metrů, má vysokou biologickou i estetickou hodnotu. Právě takové dřeviny město Valašské Meziříčí chrání a ošetřuje tak, aby zabezpečilo jejich dobrý zdravotní stav a tím zajistilo jejich dlouhodobou životnost,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková, která má městskou zeleň ve své gesci.
Bc. Lukáš Martinek, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí