Nový pomník obětem 1. světové války získává reálnou podobu
Nový pomník obětem 1. světové války získává reálnou podobu

Val. Meziříčí - V dubnu letošního roku zastupitelé schválili vybudování nového pomníku obětem 1. světové války. Na čtvrtečním jednání zastupitelstva města architekti představili prezentaci s možnou podobou pomníku. Zastupitelé následně odsouhlasili pokračování projektu.
   „Cílem vybudování nového pomníku je uchování historické paměti a připomenutí obětí 1. světové války z řad obyvatel tehdejšího Meziříčí a Krásna nad Bečvou. Pomník bude umístěn na městském hřbitově, kde se nachází i řada dalších válečných hrobů,“ uvedl místostarosta města Josef Vrátník (KDU-ČSL).
   Autory návrhu pomníku jsou architekti Lukáš Pecka a Ivana Smětáková z ateliéru Archislužba.cz. „Pomník bude tvořen soklovou železobetonovou deskou a skupinou svislých, přes pět metrů vysokých nerezových prvků. V této vertikále, jež symbolizuje společnost, budou některé prvky chybět. Chybějící místa odkazují na padlé a nezvěstné, na oběti války. Do soklu elipsovitého tvaru zasadíme desky se jmény těchto válečných obětí,“ popsal zvolené řešení architekt Lukáš Pecka. Desek bude odhadem sto, na každé bude uvedeno jméno a zřejmě také data narození a úmrtí, podaří-li se je všechna dohledat.
   Realizace pomníku a slavnostní odhalení je naplánováno u příležitosti 100. výročí konce 1. světové války 11. listopadu 2018.
Finanční prostředky na výstavbu pomníku budou alokovány v rozpočtu města na rok 2018.
                         Ing. Renata Votrubová, tisková mluvčí MěÚ Val. Meziříčí