Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí podala pacientům vloni více než 1 800 transfuzních přípravků
Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí podala pacientům vloni více než 1 800 transfuzních přípravků
foto: Nemocnice Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Darování krve je jedinečným darem člověka člověku. Dárce "vstupuje" do léčby nemocného a umožňuje tak zachránit ohrožený život. Transfuze krve či jejích složek je potřeba nejen při úrazech, operacích, ale i při léčbě závažných onemocnění, jako jsou leukémie, krvácivé poruchy, onemocnění jater či ledvin. Za rok 2022 nemocnice podala pacientům v rámci operačních výkonů, porodů či hospitalizací 1 836 koncentrátů červených krvinek a 373 jednotek plazmy.

Krevní transfúze pomáhají při komplikovaných zákrocích nebo třeba při porodech. Při nich lékaři mohou spotřebovat až deset nebo dvacet jednotek krví. Jednotka představuje jeden odběr od jednoho dárce. Krev je vzácná a ničím nenahraditelná tekutina a každý z nás se může dostat do situace, kdy bude krev potřebovat.

Krevní transfuze ani léky vyráběné z krve ale nejsou samozřejmostí. Jednomu dárci odeberou na transfuzním oddělení 0,45 litru krve a přijít může maximálně čtyřikrát (ženy) nebo pětkrát (muži) za rok. Z jednoho odběru se připraví po jedné tzv. transfuzní jednotce koncentrátu červených krvinek a plazmy, případně se krevní destičky dále využijí k přípravě trombocytárního koncentrátu.

Oddělení klinické biochemie Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí disponuje konsignačním skladem, který je pravidelně zásobován společností AGEL Transfuzní služba. Za rok 2022 nemocnice podala pacientům v rámci operačních výkonů, porodů či hospitalizací 1 836 koncentrátů červených krvinek a 373 jednotek plazmy. Nejvíce z těchto přípravků bylo krevní skupiny 0 a krevní skupiny A. „Během jedné hospitalizace bylo v minulém roce podáno nejvíce jednomu pacientovi 22 koncentrátů červených krvinek, 10 plazem a 7 trombocytárních koncentrátů. V součtu je to tedy teoreticky minimálně 29 osob, které se zapojily v rámci darování krve k záchraně lidského života,“ říká Ing. Andrea Košůtková, vedoucí konsignačního skladu.

„Prosíme proto všechny, kteří se rozhodují k darování krve, ať neváhají a pomohou zachránit lidský život. Odběrová centra pro bezpříspěvkové dárcovské odběry krve mají své webové stránky, kde jsou uvedeny potřebné informace a kontakty,“ uzavírá Ing. Andrea Košůtková.

Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí a PR manažerka Nemocnice Valašské Meziříčí