Zelenáčova šopa a park Komenského budou hostit 33. Setkání kytaristů
Zelenáčova šopa a park Komenského budou hostit 33. Setkání kytaristů
MCH BAND. foto: Jiří Volek

Zlínský kraj – Jestliže jste milovníky alternativní hudební scény a obzvláště té kytarové, poznačte si ve svých diářích čtvrtek 21. a pátek 22. září. V tomto termínu se totiž ve Zlíně v Zelenáčově šopě a parku Komenského uskuteční v pořadí už 33. Setkání kytaristů!
„Letošní festival jsme pojali v duchu hudební alternativy, kdy volíme mezi několika navzájem protikladnými, možná až vylučujícími se možnostmi. Oslovili jsme proto muzikanty, kteří nehledí na to, jak být slavným nebo bohatým muzikantem. Nebo obojím. Ale chtějí a dělají hudbu „po svém“, využívají naplno tvůrčí svobodu a limity, ať už komerční nebo hudební, nechávají ležet pod stolem. V poslední době, zdá se, převažuje v hudbě forma nad obsahem, mladí muzikanti jakoby hledali více „nový zvuk“, místo aby měli „co říct“. Jde o to nejen hudbu konzumovat, ale taky vyprovokovat posluchače k přemýšlení,“ přiblížil hlavní myšlenku letošního festivalu jeden z organizátorů Robert Černý.

Prvním muzikantem, kterého letos organizátoři oslovili, je Mikoláš Chadima, jeden z otců zakladatelů československé hudební alternativy, jehož hudební myšlenky ovlivnily například Pražský výběr. „O svém nejen hudebním putování alternativou nás seznámí na semináři „ALTERNATIVA“ v pátek 22. 9. 2023 v klubu Zelenáčova šopa ve Zlíně,“ upřesnil Robert Černý.

Festivalový čtvrtek odstartuje v parku Komenského s Vojtěchem Szabó, který jako úspěšnývyhledávač talentů představí svůj nový objev. Jen o pár let starší zlínští muzikanti pak navážoukoncertem skupiny Corpo Midori. Venkovní scénu ve čtvrtek uzavře koncert ostravské kapely Periferic. „Program se pak přesune do klubu Zelenáčova šopa, kde zahrají blues rockoví The Bladderstones a zástupce brněnské alternativy, skupina Dunaj,“ pokračoval Černý.

Páteční program zahájí Vilém Spilka, vynikající jazzový kytarista a mimo jiné také ředitel festivaluJazzfestBrno, workshopem „Jazzová kytara“, na který naváže workshop Zdeňka Bíny „Uměníimprovizace“.

V podvečerní atmosféře interiéru klubu zazní zemité blues a soul jazz skupiny Four in Blues kytaristou Vilémem Spilkou a hostujícím Ondřejem Konrádem. „Večer bude věnován koncertůmpražské legendární alternativní skupiny MCh band a skupiny – 123 minut,“ dodal Robert Černý.

PROGRAM:

Čtvrtek 21. 9.

OPEN AIR PARK KOMESKÉHOVOJTĚCH SZABÓ a jeho talenti, CORPO MIDORI, PERIFERIC/ZELENÁČOVA ŠOPA,18.00 THE BLADDERSTONES, 20.30 DUNAJ

Pátek 21. 9.

ZELENÁČOVA ŠOPA, 15.00 kytarový workshop Viléma Spilky: Jazzová kytara, 16.00 kytarový workshop Zdeňka Bíny: Umění improvizace17.00 Seminář Mikoláše Chadimy „Alternativa“, 18.00 FOUR IN BLUE1, 9.30 MCH BAND, 21.00 – 123 MINUT

Kateřina Nosková