Zámek nabízí kraslice a dráty manželů Adamcových
Zámek nabízí kraslice a dráty manželů Adamcových

Vsetín - Dvě zdánlivě nesourodá témata – kraslice a drátenictví – spojuje výstava Pavla a Jarmily Adamcových z Vizovic, která odstartovala v sobotu 2. března na vsetínském zámku.
   Výstava nese jednoduchý název Kraslice a drátenictví. První část je věnována tradičním batikovaným kraslicím z Vizovic a okolí. „K vidění jsou více než dvě stovky malovaných slepičích, husích a dokonce i pštrosích vajíček, dále nástroje na jejich zdobení či rozmanité kraslicové motivy i desítky kraslicových veršů,“ popisuje kurátorka výstavy, etnografka Muzea regionu Valašsko, Mgr. Milada Fohlerová. Nejstarší malovaná vajíčka ve výstavě pocházejí z 50. let 20. století ze soukromé sbírky rodu Halových, který sehrál klíčovou roli v revitalizaci jejich výroby. Současnou tvorbu tvoří kraslice Jarmily Adamcové a Anny Krocové z Vizovic.
   I v druhé části výstavy se setkáte s desítkami kraslic, tentokrát ovšem zdobených drátem, jenž je doménou dráteníka Pavla Adamce. „Jeho rozmanitá tvorba zahrnuje jednak klasické drátenictví spočívající v opravě keramických nádob a výrobě užitkových drátěných výrobků, jednak umělecké výtvory z drátu,“ uvedla Fohlerová. Vše je doplněno o drátěné předměty ze sbírek vsetínského muzea – starodávné výrobky slovenských dráteníků, o jejichž pozoruhodném životě se zde také dočtete. Výstava probíhá do 5. května.
Jiří Koňařík, tiskový mluvčí Muzeum regionu Valašsko, p. o.