Žamboši získali třetího folkového Anděla. Desku Louvre pokřtí doma ve Vsetíně
Žamboši získali třetího folkového Anděla. Desku Louvre pokřtí doma ve Vsetíně
foto: Promo.

Vsetín - Novou desku pokřtí vsetínští Žamboši, čerství trojnásobní držitelé Ceny Anděl, ve středu 20. března od 19.00 hodin v malém sále Domu kultury Vsetín se svými hudebními i nehudebními hosty.
Po čtyřech letech vyšlo v prosinci minulého roku kapele ze Vsetína, ověnčené cenami Anděl, nové CD s názvem Louvre. Třináct písní svazuje dohromady myšlenka titulního songu, ve kterém se zpívá, že láska je Gauguin, touha je Dalí, volnost je Cezanne a pravda je Goya. Témata alba jsou tedy rozprostraněna od lásky a touhy k volnosti a pravdě. Na albu je také píseň věnovaná Havlovi.
   Na začátku roku 2019 zařadil hudební publicista Milan Tesař Louvre mezi deset nejlepších českých alb roku 2018. CD vyhrálo anketu Album roku 2018 Radia Proglas a před pár dny proměnilo v ocenění také nominaci na Cenu Anděl 2019 v kategorii Folk. „Kapela s nejdivnějším názvem na světě má třetího Anděla, ve folku šlo vždy trochu o texty, v ostatních žánrech prý o ně nejde, texty nikdo neposlouchá. Tak děkuju, že posloucháte,” vzkázala kapela Žamboši.
   Textově jsou všechny písně z pera Jana Žambocha. Způsob jeho psaní se proměňuje, píše více ve volném verši. Ve srovnání s rýmovanými hříčkami z první desky jde spíše o vyprávění příběhů. Hudbu s přesahy do bigbeatu a alternativy složil Jan Žamboch, autorkou songu Verdun je Stanislava Žambochová.
   Zvuk alba je pevný a hutný, nahrávalo se ve Zlínském studiu „V“. Základy nahráli s Janem Žambochem na baskytaru Petr Vavřík (Buty) a na bicí Marcel Gabriel (Mňága a Žďorp). Kromě podepisující Janovy kytary a výrazného akordeonu Stanislavy Žambochové je důležitým prvkem alba elektrická kytara Petra Uviry (Ladě) a dále pak dozdobili a podepřeli Louvre hosté Milan Nytra na klávesy, Jan Divoký na trombon, Saša Kunert na tubu, Norbi Kovács na kytaru a David Konvičný na cimbál. Bubeník Jiří Nedavaška nahrál na albu jen xylofon a o svém působení říká: „Bubnování ve studiu je pro mne stejně neosobní, jako sledovat porno. Pro CD jsem se pokusil nastínit bubenické linky, které udatně energický Marcel Gabriel okořenil. Ne vždy jsme se shodli, ale nakonec došli společně k cíli. Potřebuji k hraní „lidi" a proto si nechávám bubnování na koncerty.“
   Hosty večera budou: Jitka Malczyk & Vojtěch Jindra.
   Vstupné 150 Kč, v den akce 180 Kč. Předprodej probíhá on-line na www.dkvsetin.cz nebo na pokladně kina Vatra.
Mgr. Klára Blažková, PR Manager Dům kultury Vsetín s r. o.