Zajděme si na výlet za uměním a architekturou v přírodě: Rozhledna Kelčský Javorník
Zajděme si na výlet za uměním a architekturou v přírodě: Rozhledna Kelčský Javorník
foto: vychodni-morava.cz

Rožnov - Jak se v poslední době stalo zvykem, informujeme o dalších zrušených akcích. Ale zároveň vás chceme pozvat do přírody, kde se můžete pokochat i pěknou architekturou či sochami ve volné přírodě. Užívejme si kulturu nejen u monitorů, ale také na čerstvém vzduchu.
   Zároveň už můžeme prozradit. že v současné době připravujeme ve spolupráci s městem Rožnov pod Radhoštěm a TV Beskyd streamovanou edici Rozsvícení vánočního stromu.
Rozhledna Kelčský Javorník
   V roce 2015 byla na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů Kelčském Javorníku (865 m n. m.) postavena 35 m vysoká rozhledna, která nabízí kruhový výhled do všech světových stran.
    Vyhlídková věž se 156 schody je vysoká 35 m, skládá se z centrálního ocelového sloupu s vřetenovým schodištěm a dvanácti ohýbaných modřínových lamel, které tvoří obvod rozhledny. Půdorys rozhledny tak připomíná hodinový ciferník a dvanáct vyhlídkových plošin rovnoměrně rozmístěných připomíná sluneční hodiny. Výška horní vyhlídkové plošiny je 30 m. Na stavbu bylo použito 29 tun dřeva a 24 tun oceli. Autory rozhledny jsou Ing. Arch. Marta Balážiková a Ing. Ondrej Balážik.
   Vstup na rozhlednu je volný, celoroční s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Výjezd k rozledně osobním automobilem není možný.
   Cesta na vrchol Kelčského Javorníku z Tesáku je po žluté a zelené turistické značce. Z obce Rajnochovice vede zelená turistická značka a z obce Chvalčov žlutá a zelená turistická značka.
Turistickou známku rozhledny No. 2252 zakoupíte na Obecním úřadě Chvalčov, Rajnochovice, Loukov, Rusava, Osíčko a v městském informačním centru v Bystřici pod Hostýnem.
TKA, vychodni-morava.cz