Začalo festivalové Setkání Stretnutie. Divadelní svátek zahájil David Prachař v oceňované inscenaci
Začalo festivalové Setkání Stretnutie. Divadelní svátek zahájil David Prachař v oceňované inscenaci
foto: Městské divadlo Zlín

Zlínský kraj – V pondělí večer začal v Městském divadle Zlín v pořadí 26. ročník divadelního festivalu Setkání Stretnutie. Divákům během následujících šesti dní nabídne to nejlepší, co se za uplynulý rok na obou stranách česko-slovenské hranice na divadelních prknech urodilo.
Patronem festivalu je herec se zlínskými kořeny David Prachař, který s oceňovanou inscenací Manželská historie v 19 hodin letošní divadelní přehlídku otevře.

„Město Zlín je přímo spojené s mými kořeny, otec se narodil v Malenovicích, maturoval ve Zlíně a jeho první angažmá bylo ve zlínském divadle. Děda pracoval u Bati a já si moc vážím toho, že budeme hrát v rámci festivalu Setkání Stretnutie,” říká Prachař.

Za roli dramatika Augusta Strindberga, známého misogyna a „nepřítele žen“, získal Cenu divadelní kritiky 2021 za nejlepší mužský herecký výkon. Cenu divadelní kritiky přinesla Manželská historie i Emilovi Viklickému – za nejlepší hudbu k představení.

Setkání Stretnutie každoročně nabízí divákům to nejlepší, co se v uplynulém roce urodilo na divadelních prknech na obou stranách hranice. V posledním roce se koná už podruhé – loňský ročník byl kvůli covidu odsunutý na podzim 2021.

Po menší přestávce do Zlína zavítají například opět bratislavští Radošíni s novinkou Pán Strom, ale i Divadlo Jana Palárika v Trnave se sportovní komedií Futbal nebo Divadlo Andreja Bagára v Nitre s dokumentární restrospektivou Kutlochy.

Z tuzemské scény vybrala dramaturgie festivalu do hlavního programu inscenaci Vina? Dejvického divadla v režii Ivana Trojana, Doktorku Národního divadla Brno, v níž se v titulní roli představí Hana Tomáš Briešťanská, Šikmý kostel ostravských Bezručů nebo Tři sestry Slováckého divadla.

Festival nezapomíná ani na dětské publikum, pro které chystá několik pohádek. Chybět nebudou ani oblíbené podvečerní koncerty na schodech (Horobijci, Eliška Lajdová a další) a v divadelním klubu Dílna (kapela herce Tomáše Davida Golden Delicious). Součástí festivalu budou i oblíbené workshopy – například se spisovatelkou Karin Lednickou ve čtvrtek 9. června ve 14:30.

Festivalovou cenu Martina Porubjaka letos získá dramaturg, režisér a pedagog Miroslav Plešák In Memoriam.

Kateřina Nosková