Výstava před zámkem připomíná Vsetínské povstání
Výstava před zámkem připomíná Vsetínské povstání
foto: MRV

Vsetín - Muzeum regionu Valašsko má sice kvůli stavu nouze v ČR stále zavřeno, na prostranství před vsetínským zámkem si i přesto můžete prohlédnout malou výstavu k 75. výročí osvobození města od nacistických vojsk. K vidění zde bude do 19. května.
   Vsetín osvobodila 4. května 1945 v odpoledních hodinách 4. brigáda 1. československého armádního sboru vedená generálem Karlem Klapálkem, která byla součástí tzv. Rudé armády. Rozhodující bitvě předcházelo dopolední hrdinské povstání místních odbojových skupin. Povstalci, ač špatně vyzbrojeni, dokázali odzbrojit část německých vojáků a postupně ovládli většinu Dolního města, které pak drželi až do odpoledních hodin. Nakonec se sice museli stáhnout, ale předtím vyslali spojky k československým jednotkám s urgentní žádostí o pomoc. Naši vojáci zaútočili na město z okolních kopců a 8 hodin od začátku povstání byl Vsetín svobodný.
   Letošní 75. výročí si vzhledem k současné situaci nemůžeme připomenout větší akcí, a tak pro vás Muzeum regionu Valašsko připravilo alespoň menší vzpomínkovou výstavu před zámkem Vsetín. Na informačních panelech najdete podrobné informace o osvobození Vsetína i několik unikátních fotografií. Pokud se vám nebude chtít na procházku, můžete si výstavu prohlédnout i na stránkách www.muzeumvalassko.cz (sekce Virtuální výstavy), kde najdete také informace o průběhu osvobození největších měst Valašska.
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzeum regionu Valašsko, p. o.