Výstava o fenoménu PET láhví je k vidění ve Vsetíně
Výstava o fenoménu PET láhví je k  vidění ve Vsetíně
foto: DK Vsetín

Vsetín – Pocta PET láhvi, tak zní název naučné putovní výstavy českých výtvarníků Veroniky Richterové a Michala Cihláře, která je k vidění ve Vsetíně od 18. září. Výstava poutavým způsobem ukazuje nejen výrobu, využití, třídění a recyklaci PET láhví, ale také lidovou tvořivost a různé druhy využití tohoto fenomenálního plastu. Výstavu doplní díla z archivu výtvarného oboru ZUŠ Vsetín.

Ve chvíli, kdy česká výtvarnice, sochařka a malířka Veronika Richterová ve své tvorbě experimentálně použila obyčejnou PET lahev od minerálky, nastal zásadní předěl v jejím dosavadním díle. Od roku 2004 se umělkyně zabývá seriózní uměleckou prací s PET lahvemi zcela programově. Lehce tvarovatelný PET překvapivě slouží jako plnohodnotný materiál k naplnění jejích sochařských záměrů. Pro tuto odnož svého výtvarného směřování zvolila označení PET-ART.

Společně s grafikem Michalem Cihlářem vedle svých dalších uměleckých aktivit cílevědomě mapují a archivují vše, co s tématem PET lahví souvisí. Kromě vlastní tvorby z PET láhví se zaměřují také na fotografování takzvaného lidového PET-ARTU, tedy na dokumentaci nejrůznějších nápadů anonymních tvůrců, kteří novým způsobem využívají starou PET lahev.

„Výstava Pocta PET láhvi je doplněná o ukázky výrobků a uměleckých děl z archivu výtvarného oboru při ZUŠ Vsetín pod kuratelou Kateřiny Davidové,“ doplnil za pořádající Dům kultury produkční Zdeněk Holoubek. Výstavu je možné navštívit vždy v otevírací době Kina Vatra od pondělí do pátku v čase 14:00 až 19:30 a v sobotu a neděli od 16:00 do 19:30. „Naučná výstava Veroniky Richterové a Michala Cihláře i díla žáků vsetínské Základní umělecké školy budou ve foyer vystaveny až do 29. října,“ dodal závěrem Zdeněk Holoubek.

Veronika Richterová je česká výtvarnice, malířka, sochařka. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a následně Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Umělecké vzdělání zakončila na Ecole Nationale des Arts Décoratifs v Paříži.

Michal Cihlář je český výtvarník a grafik, který se ve své tvorbě zabývá ilustrací, fotografií, autorskou knihou, koláží, návrhy tapet, papírovou plastikou a známkovou tvorbou.

Mgr. Veronika Ježíková, DK Vsetín