Výstava na zámku připomíná kouzlo Velikonoc
Výstava na zámku připomíná kouzlo Velikonoc
foto: Muzeum regionu Valašsko, p. o.

Vsetín – První letošní „živou“ výstavu pro vás připravilo Muzeum regionu Valašsko. Na prostranství před zámkem Vsetín si můžete až do konce dubna prohlédnout malou venkovní instalaci o velikonočních tradicích na Valašsku. Vstup je zdarma.
   Velikonoční akce a výstavy lákají do objektů Muzea regionu Valašsko každoročně tisíce lidí z širokého okolí. Žel už druhý rok po sobě jim vystavil stopku koronavirus, a tak nezbývá, než se omezit pouze na skromnou připomínku v rámci toho, co umožňují současná opatření.
   V tomto duchu se nese i malá venkovní výstava Velikonoce na Valašsku umístěná před zámkem Vsetín. „Přibližuje Velikonoce jako svátky obnovy života, které vycházejí jednak z křesťanství a oslavy zmrtvýchvstání Krista, jednak z lidové víry související s jarním znovuzrozením přírody. Obě tyto tradice ve vzájemné symbióze formovaly obyčeje našich předků, které se ve větší či menší míře dodržují až dodnes,“ uvedla etnografka Muzea regionu Valašsko a kurátorka výstavy Milada Fohlerová.
   Výstava je instalovaná na dvou velkých stojanech. Prostřednictvím poutavého textu a spousty obrázků se například dozvíte, jaké jsou hlavní dny Svatého týdne, které zvyky se do nich soustředily a co se během nich nejčastěji jedlo. Nechybí ani zajímavosti o pletení tradiční pomlázky a zdobení kraslic. „U nás v muzeum bychom si moc přáli, kdyby se tato výstava stala takovou první jarní vlaštovkou postupného návratu k běžnému provozu. Aby už ta přísná opatření brzy skončila a my se mohli společně setkat na naších výstavách, akcích a dalších programech,“ vzkázala Fohlerová.
   Do té doby vás ale Muzeum regionu Valašsko bude bavit alespoň on-line prostřednictvím své bohaté nabídky aktivit na stránkách www.muzeumvalassko.cz. Velikonoce trochu jinak například přibližuje virtuální výstava Erotika na velikonočních vejcích z Valašska, zajímavostí je zde ale mnohem víc.
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko