Výstava Dřevořezby v muzeu na zámku Vsetín
Výstava Dřevořezby v muzeu na zámku Vsetín
Drevorezba foto: Milan Ošťádal

Vsetín - Lidové dřevořezby v umělecké i užitkové formě jsou momentálně k vidění na vsetínském zámku.
   Výstava s všeříkajícím názvem Dřevořezba začala loni v prosinci a potrvá až do 10. března. „Představuje lidovou dřevořezbu ze sbírek Muzea regionu Valašsku od jejího užití ve výzdobě užitkových předmětů až po plastiky či reliéfy od valašských lidových řezbářů uplynulého století jako Josef Heja, Antonín Tlašek či Michal Žitník,“ přiblížila kurátorka výstavy Milada Fohlerová. K vidění jsou také krásné, ze dřeva vyřezávané, betlémy ze sbírek pořádajícího Muzea regionu Valašsko a rožnovského skanzenu i od současných tvůrců z Valašska Ladislava Bělunka, Martina Cigánka, Tomáše Dujky, Julia Smočka, Oldřicha Unara, Vítězslava Závodného. K hlavním lákadlům patří unikátní řezbovaný betlém v životní velikosti od Aloise Zádrapy.
   Na zámku Vsetín si jinak můžete prohlédnout i výstavu Republika věnovanou loňskému výročí vzniku Československa či stálou víceoborovou expozici Živá pamět regionu, která popularizační formou (i pomocí moderních technologií) zprostředkovává návštěvníkům poznání historie, tradic a dalších specifik Valašska. A když už budete na vsetínském zámku, určitě si nenechejte ujít krásný pohled na zasněžený Vsetín z vyhlídkové věže.
   Další objekty Muzea regionu Valašsko – Zámek Kinských Val. Meziříčí, Kostel sv. Trojice Val. Meziříčí a Zámek Lešná u Val. Meziříčí - jsou momentálně uzavřeny. Posledně jmenovaný zahájí sezonu v dubnu. Více na www.muzeumvalasko.cz. (jk)
Jiří Koňařík, Muzeum regionu Valašsko, p. o.