Vsetín se zbarví do modra
Vsetín se zbarví do modra

Vsetín - U příležitosti Světového dne porozumění autismu, jenž připadá na úterý 2. dubna, se napříč republikou, konají nejrůznější kulturní a společenské akce. Zvýšit povědomí o životě lidí s autismem se rozhodlo i město Vsetín společně s organizacemi a institucemi, které se podílejí na podpoře lidí s tímto onemocněním. Letošní kampaň ve Vsetíně se nese v duchu hesla: AUTISMUS…? RESPEKT!
   Jednou z aktivit, která má poukázat na tuto problematiku, bude výstava fotografií s názvem „(NE)ROZUMÍM TI“, zachycující edukaci žáků s autismem. Výstava ZŠ, MŠ a PŠ Vsetín je k vidění na zámku do 23. června.
   Svůj postoj ke sdílení solidarity dává najevo i město Vsetín. „Statistiky ukazují, že každý osmdesátý člověk je autista. Na Vsetínsku žije přes 100 autistů. Chceme podpořit myšlenku a vyjádřit tak podporu dětem s autismem, rodinám, dále podporu učitelům a pracovníkům ze sociální a zdravotní oblasti. Od 28. března do 7. dubna se připojí město Vsetín k osvětové kampani Česko svítí modře, a to nasvícením vsetínského kostela,“ sdělila místostarostka Simona Hlaváčová a pokračovala: „A proč právě modře? Modrá je barva komunikace, což je jedna z oblastí, se kterou mají lidé s autismem největší potíž.“
   Modrými oděvy a doplňky lze podpořit i samotný Den porozumění autismu, tedy 2. dubna. „Budeme rádi, když se zúčastníte krátkého happeningu, který proběhne právě v tento den od 10 hodin před budovou radnice. Mimo jiné vytvoříme společné foto všech zúčastněných, jako symbolickou podporu lidem, kterých se téma autismus dotýká – lidem s autismem, jejich rodičům, učitelům a dalším pečujícím,“ informovala Dagmar Gábová ze vsetínské Naděje.
   Krátce po 14. hodině se do ulic Vsetína vydají žáci a studenti rozdávající modré balónky jako další upozornění na toto téma.
Ke Dni porozumění autismu se již tradičně hlásí i Vsetínská nemocnice, v jejíž budově naleznete, během celého měsíce dubna, informační materiály vztahující se k životu s autismem.
   Stěžejní myšlenkou pořadatelů letošního ročníku kampaně, je motto: Autismus není volba, porozumění ano.
Alexandra Buršíková, tisková mluvčí MěÚ Vsetín