Víkend v Rožnově: Podzim na poli a v chalupě, Švihák rožnovský i skateboardový pohár
Víkend v Rožnově: Podzim na poli a v chalupě, Švihák rožnovský i skateboardový pohár

Rožnov - Podzim na poli a v chalupě ve Valašském muzeu v přírodě, turistická novinka Švihák rožnovský na Masarykově náměstí, elitní skateboardová událost ve Skate parku Rožnov i několik zajímavých výstav. Takový je program na první zářijový víkend v Rožnově pod Radhoštěm.
   Podzim na poli a v chalupě. Tak se jmenuje tradiční podzimní akce Valašského muzea v přírodě, letos se zaměřením na zpracování a využití brambor. V sobotu 14. září ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností, které patřily k všednímu životu na Valašsku a z našeho života se vytratily. „Letos se zaměříme na sklizeň zemáků a jejich využití při přípravě tradičních pokrmů. Chybět nebude třeba ani tlačení zelí do škopku, ukázky mletí mouky a pohanky, strouhání šindele, řezání na cirkulárce, štípání a kovářské práce. Tradiční náladu navodí gajdoš Petr Sovják z Neubuze spolu s hudeckou muzikou Pazúr, která zahraje jak k práci, tak hostům pro potěšení,“ pozval Jindřich Ondruš, ředitel muzea. Po celý den budou v muzeu probíhat ukázky práce s koňmi – vyorávání brambor, sběř, třídění a také sklizeň lnu. K vidění bude podzimní střiž ovcí Valašek a pro děti jsou připraveny dětské hry.
   Celkem třináct tras od 7 do 65 kilometrů, které můžete zvládnout pěšky, na kole nebo koloběžce. Některé startují v Rožnově (8 – 10 hodin), jiné třeba v Ostravě (start v 7.00 hodin) či Frýdku-Místku. Všechny trasy vedou do cíle na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. Takový bude premiérový ročník turistického pochodu pro všechny, který se uskuteční v sobotu 14. září a ponese název Švihák rožnovský. „Chceme zvednout lidi z gauče a děti od počítačů a tabletů,“ připomíná hlavní myšlenku pochodu hlavní pořadatel Rostislav Bažanowski.
   Nedávno vybudovaný Skatepark Rožnov pod Radhoštěm pohostí v sobotu 14. září top skate contest zařazený do nejvyšší série skateboardových závodů v ČR - Queens Český skateboardový pohár 2019. Akce přiveze do Rožnova elity nejen českého skateboardingu. Připraveno pro závodníky i návštěvníky bude kvalitní zázemí - tribuna, posezení, občerstvení a také našlapaná afterparty.
Až do 28. září je možné v Rožnově zajít na společnou výstavu dvou významných umělců Ivy Mrázkové a Pitta Brandenburgera, která se koná v prostorách galerie CREARS.
   Další výstavou v Rožnově je výstava s názvem Marius Kotrba 60. Koná se při příležitosti nedožitých 60. narozenin rožnovského sochaře a malíře Maria Kotrby v industriálním prostoru bývalé továrny Loana, dnes zrekonstruovaného komplexu s názvem Brillovka. Výstava trvá do 5. října.
  V budově Sušák ve Valašském muzeu v přírodě se koná výstava Ludmily Vaškové s názvem Sbírání v zahradě.
  Až do konce září jsou k vidění v Rožnově pod Radhoštěm sochy s písku, které pořádá Art centrum Dagi již pošesté. Areál pískových soch na Palackého ulici je otevřen kromě pondělí denně 10 do 12 a poté od 13 do 17 hodin.
   V září můžete zajít v Rožnově také na Jurkovičovu rozhlednu, a to denně od 9 do 17 hodin. Na rozhlednu se dostanete půlhodinovou procházkou lesem po zelené turistické značce přímo z parkoviště u Mlýnské doliny u Valašského muzea v přírodě, možný je také průchod přímo z  muzea bránou přes Valašskou dědinu.
Kompletní kalendář akcí, ale také například webkamery z města i okolí, informace k parkování ve městě a další důležité informace o akcích a atraktivitách Rožnova, najdete vždy na turistickém webu města www.visitroznov.cz.
Marek Havran, MěÚ Rožnov p. R.