Ve Valmezu odstartoval Cestovatelský podzim plný nevšedních zážitků a soutěžemi o ceny
Ve Valmezu odstartoval Cestovatelský podzim plný nevšedních zážitků a soutěžemi o ceny
Plakát.

Val. Meziříčí - Nejen v Kulturním zařízení, ale i v dalších institucích napříč Valašským Meziříčím se milovníci cestování, dobrodružství, exotických zemí a extrémních sportů mohou těšit na sérii devatenácti přednášek pod titulem Cestovatelský podzim ve Valmezu. Ten zahájil svou jedinečnou show Ladislav Zibura v polovině září. Součástí festivalu jsou také soutěže o hodnotné ceny. Více informací naleznete na www.kzvalmez.cz.
   Moderní poutník Ladislav Zibura odstartoval ve velkém sále Kulturního zařízení sérii přednášek, projekcí a besed pod hlavičkou Cestovatelský podzim ve Valmezu. Tu dali dohromady dramaturgové M-klubu ve spolupráci s Městskou knihovnou, Muzeem regionu Valašsko, Café Tucan a Diakonií CČE. Milovníci cestování, nevšedních zážitků i outdoorových sportů si přijdou na své v průběhu tří měsíců. Celkem devatenáct večerů na několika místech ve Valašském Meziříčí tak bude dýchat atmosférou vzdálených končin.
   Říjen zavede návštěvníky do srdce kolébky civilizace, alias Iráku ve vyprávění Petera Gregora. Nejlepší slacklinerka Anna Hanuš Kuchařová bude povídat o svatební cestě do Yosemit a Utahu a čtyřsetmetrové highline. Richard Štěpánek o své nevšední pouti po bývalém Československu a Honza Drobný o překonávání překážek napříč kontinenty s chromým psem jménem Teky.
Listopad bude akcemi nabitější. V zámku Kinských se podíváme na Kamčatku s Janem Husákem a o možnostech cestování v Rusku bude v hospici Citadela přednášet Stanislav Kuchařík. Nejen environmentální přednášku o budování soukromých přírodních rezervací v Ekvádoru uvede Markéta Pišková a z cesty po Turecku a Kurdistánu se vrátí známý cestovatel Michal Štěpánek. Jedinečný pohled na vědeckou expedici na stolové hory venezuelské Guayany zažijí návštěvníci v Kulturním zařízení ve 3D projekci Marka Audyho. V kavárně Café Tucan bude vyprávět Rostislan Kosťa Nevud a Městskou knihovnu navštíví Matěj Ptaszek, jež je prvním evropanem, který strávil coby spisovatel, fotograf a bluesový hudebník více než dvacet měsíců v divokém kolumbijském departmentu Antioquia.
O tříměsíční cestě v sedle jawy se do M-klubu navrátí vyprávět Pavel Suchý a o strhující audiovizuální dobrodružství o nejsilnějším známém přírodním psychedeliku, tryptaminu 5-MeO-DMT a žábě Bufo Alvarius ze sonorské pouště se postará projekce filmu Bufo Alvarius. Následně se budeme vzdělávat v oblasti rozvoje programů ekologického vzdělávání v post-sovětských zemích a připravovat na dva filmové festivaly. Tím prvním bude celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování Snow Film Fest a Mezinárodní festival outdoorových filmů, který najde místo v Kulturním zařízení a kromě promítání nabídne také přednášky Sváti Božáka, Máry Holečka a Lucie Hrozové.
   Závěr Cestovatelského podzimu bude patřit Festu z cest. Pásmu besed s cestovateli, fotografy, dobrodruhy, zahraničními zpravodajci a novináři v kombinaci s promítáním dokumentárních filmů a magické přírodě Nového Zélandu ve fotografiích a vyprávěné Petra Nazarova v Městské knihovně.
   Součástí Cestovatelského podzimu jsou také soutěže o hodnotné ceny. Každý, kdo navštíví alespoň jednu přednášku z Cestovatelkého podzimu má šanci vyhrát poukaz na nákup koloběžky Kostka a hamaku z rodinné Pacovské dílny v Ekvádoru. Během jednotlivých přednášek se navíc bude losovat z řad návštěvníků. Zde si šťastlivci odnesou značkové karimatky, mikiny, trika, nože a mnoho dalších cen. A kdo alespoň občas brouzdá po Facebooku, může také vyhrát poukaz na již zmiňovanou koloběžku Kostka. Více informací naleznete na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz s záložce M-klubu.
Ondřej Smolka, PR Manager KZ VM p.o.