Valašský špalíček 2019 zahájí Marie Rottrová. Začíná předprodej vstupenek
Valašský špalíček 2019 zahájí Marie Rottrová. Začíná předprodej vstupenek
Marie Rottrová má pořád šmrnc. foto: Promo.

Val. Meziříčí - Sedmatřicátý ročník folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček ohlašuje první jména a spouští předprodej prvních vstupenek ruku v ruce s vánoční akcí. Festival, jenž se uskuteční ve dnech 20. až 22. června 2019 opět v malebném prostředí zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí, zahájí první dáma českého soulu 60. let Marie Rottrová.
  Festival Valašský špalíček má za sebou již dlouhou historii a v současné dramaturgii se vrací k základním kamenům hudby druhé poloviny 20. století. I v připravovaném 37. ročníku nezapomíná na legendy československého big beatu a významné projekty té doby. Navíc ve speciální vánoční akci jsou od 22. listopadu k dostání třídenní festivalové vstupenky za pouhých 490 Kč. Jejich prodej skončí o půlnoci Štědrého dne.
  Úvodní večer festivalu bude patřit ostravské rodačce, první dámě českého soulu Marii Rottrové a jejím hostům Petru Němcovi, Jaromíru Jerry Löfflerovi a Jaroslavu Wykrentovi, který vystoupí s vlastní kapelou In Blue. Program Lady Soul a přátelé nabídne nezapomenutelný koncertní zážitek. Za doprovodu velkého hudebního tělesa uvede Marie Rottrová především soulové písně, které jsou pro ni srdeční záležitostí a vycházejí právě z její lásky k soulu a černošské hudbě obecně, z nejnovější výběrovky Lady Soul doplněné o její nejznámější hudební klenoty.
   Druhým významným interpretem, jehož do světa vypouští dramaturgie festivalu, je legendární polská artrocková skupina SBB, kterou v roce 1971 založil multiinstrumentalista Józef Skrzek. Kapela českému publiku dobře známá zahraje na Valašském špalíčku v plné síle a v původní sestavě Józef Skrzek, Apostolis Anthimos a Jerzy Piotrowski.
   Návrat do Valašského Meziříčí hlásí také někdejší festivalový objev, Texasanka Jackie Venson, Vladimír Mišík & ETC…, Luboš Andršt s kapelou Energit, Ivan Hajniš & The Primitives Group, Peter Bonzo Radványi s trnavskou big beatovou legendou Breakers i slovenský rocker Jožo Barina & His Rock Band. Poprvé na Valašském špalíčku vystoupí žánrová legenda Lipa & Andršt Blues Band a připomene 35 let alba Blues z lipového dřeva.
   Milovníci kvalitní hudby se mohou těšit také na The Players, jednu z prvních významných big beatových formací na Slovensku a v původní sestavě také účastníky 2. Čs. beatového festivalu 1968 slovenské The Stings. Premiérově zahraje v České republice bluesový kvintet anglického klávesisty a zpěváka Nicka Steeda, známého především jako spoluhráče Normana Beakera, Chrise Farlowa, Gingera Bakera, Peteho Browna, Vana Morrisona, Kyly Brox a dalších...
   Vstupenky jsou v kamenném předprodeji k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a také online na oficiálních stránkách festivalu Valašský špalíček valasskyspalicek.kzvalmez.cz a stránkách Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí www.kzvalmez.cz.
Ondřej Smolka, PR Manager KZ VM p.o.