V Galerii Stará radnice jako DOMA
V Galerii Stará radnice jako DOMA
Plakát.

Vsetín - Galerie Stará radnice ve Vsetíně Vás zve na výstavu s názvem Doma, jejíž vernisáž se uskuteční 7. listopadu v 17 hodin. Výstava potrvá do 2. prosince.
   Stály před jednou z fotografií výstavy DOMA. Dvě ženy, dvě generace. „Co to je? On je transexuál?,“ ptá se ta starší. „Ne. To je falešná nevěsta. To se tady na Valašsku někdy na svatbách dělá,“ vysvětluje ta mladší. „A proč to tam teda nenapsali, bylo by to všem hned jasné,“ opáčí druhá.
   „Je možné, že některé fotografie nikdo jiný než Valach nepochopí,“ reaguje Josef Vrážel, jeden z dvojice autorů fotografií výstavy DOMA, jež zaznamenává rázovitý lid Valašska, tím druhým je Vladimír Skýpala. Fotografie obou hovoří o současném Valašsku, zaznamenávají jeho rázovitý lid. Nesnaží se ovšem, jak by někdo očekával, vyhledávat po staveních na pasekách zbytky 19. století, či mýtizovat kraj fotografiemi kašírovaného folklóru z národopisných slavností. Nejde ale ani o časosběrný dokument, případně o prostý záznam skutečnosti.
   Jejich fotografie zaujmou svou zdánlivou jednoduchostí, uvnitř však skrývají příběhy, které autoři vidí svou duší a diváci je musí následně objevovat. Nezřídka pak narazí i na absurdno dnešního světa. „Pokud si lidé myslí, že na ně čekají obrázky, které jim na první dobrou řeknou co a jak, a oni si je v hlavě olajkujou jako na facebooku, budou asi zklamáni. Chce to se u nich zastavit a taky zamyslet,“ říká Josef Vrážel. Ambice autorů totiž spočívá v co nejpoctivějším pohledu na Valašsko – pulzující region s konkrétními lidmi.
   „Valašsko není žádný skanzen, je to živý kraj. Jeho ducha nepoznamenává ani měnící se krajina, ani jiná doba,“ uvažuje nahlas Vladimír Skýpala. „Valašsko je krajem, kde je možné všechno. Krajem lehce barbarským, ale i krajem zdravého rozumu a nezpochybnitelných životních pravd. Krajem, kde dobrá pálenka nemůže nikdy uškodit. Krajem, kde jsme Doma.“
Mgr. Klára Blažková, PR Manager Dům kultury Vsetín s r. o.