Galerie Stará radnice představuje studentskou výstavu inspirovanou dílem Leonarda da Vinci
Galerie Stará radnice představuje studentskou výstavu inspirovanou dílem Leonarda da Vinci
foto: DK Vsetín

Vsetín – Galerie Stará radnice bude v rámci XIV. ročníku Literárního jara ve Vsetíně hostit výstavu nazvanou „Univerzální génius Leonardo da Vinci“, kterou připravili studenti Masarykova gymnázia, Střední zdravotnické školy a VOŠ zdravotnické Vsetín. Díla studentů, kterým se dostalo ocenění ve výtvarné soutěži Nadace Masarykova Gymnázia a společnosti Austin Detonator, jsou ve výstavních prostorách galerie k vidění od 10. května do 25. června.

Gymnazisté svá díla inspirovaná jedním z největších umělců všech dob tvořili pod vedením pedagožek Martiny Fabbri a Veroniky Plátkové. „Žáci se věnovali výtvarné reflexi renesanční doby, a především da Vinciho díla. Pojetí námětů se pohybuje od věrného popisného zobrazení rostlinného, živočišného, sochařského či krajinného motivu až po volnou inspiraci konkrétní předlohou,“ uvedla výtvarnice a učitelka Martina Fabbri. V souladu s námětem byly zvoleny rozmanité výtvarné techniky: kresby, malby, grafiky, koláže, kombinované výtvarné techniky a keramické objekty.

Výtvarné soutěže se zúčastnilo přes 250 žáků z 12 tříd. „Fantazii, schopnost stylizace a výtvarné interpretace reálného motivu mohli žáci rozvinout v sedmi podtématech,“ přiblížila Fabbri. Mezi vystavovanými oceněnými díly studentů tak můžeme zhlédnout koláž Da Vinciho vynálezů, jeho deníky, či záznamy, připomenout si mystické portréty Monu Lisu nebo Dámu s hranostajem, z nichž některé byly vytvořeny v grafickém programu. Studenti ztvárnili také poetickou atmosféru a architekturu italských měst, zátiší středomořských rostlin nebo pohádkovou Toskánskou krajinu.

„Dalšími výtvarnými i obsahově působivými díly zastoupenými na výstavě jsou například mapy inspirované mapami města Imola, které Leonardo vytvořil na sklonku svého života před 500 lety,“ doplnila pedagožka Martina Fabbri. Výstavu mohou zájemci navštívit v Galerii Stará radnice již od středy 10. května. „Díla studentů budou vystavena do 25. června. Otevírací doba galerie je každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin,“ dodal závěrem organizátor Zdeněk Holoubek.

Mgr. Veronika Ježíková, DK Vsetín