Školáci z Žerotínky a Bulharska připravují společnou divadelní hru
Školáci z Žerotínky a Bulharska připravují společnou divadelní hru
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí, Sevlievo - Téměř dvouletý projekt zaměřený na významné historické mezníky a osobnosti nastartovali v těchto dnech Základní škola Žerotínova Valašské Meziříčí a partnerská škola z bulharského města Sevlievo. Školáci díky němu mimo jiné poznají společné historické kořeny sahající až do dob slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
   Město Valašské Meziříčí má devět partnerských měst napříč Evropou, s nimiž aktivně spolupracuje. V posledních letech se daří rozvíjet spolupráci také v oblasti školství. „Je důležité, aby žáci našich základních škol znali dobře nejen Českou republiku, ale měli možnost seznámit se také s kulturou, jazyky a tradicemi dalších evropských zemí. V tomto směru se nám skvěle osvědčila spolupráce s našimi partnerskými městy a jejich školami,“ uvádí místostarostka Yvona Wojaczková.
   I díky tomu nyní odstartoval společný projekt ZŠ Žerotínova a partnerské školy v bulharském městě Sevlievo s názvem Významné historické mezníky a osobnosti České republiky a Bulharska. „V rámci projektu Erasmus + jej iniciovala naše škola. Pečlivě jsme zvažovali, které z osobností budou pro tento projekt nejvhodnější. Nakonec jsme vybrali Cyrila a Metoděje. Ovlivnili nejen naši historii, ale prostřednictvím svých žáků i historii Bulharska a proto jsou také u našich partnerů dodnes uznávanými historickými osobnostmi,“ říká Milan Knápek, ředitel ZŠ Žerotínova a pokračuje: „Výstupem naší spolupráce bude divadelní představení v češtině a bulharštině na zmíněné téma. Navíc jej doplní výtvarné práce, publikace a krátké spoty z jednotlivých setkání.“
   Projekt potrvá 22 měsíců a v jejich průběhu dojde ke třem návštěvám ve Valašském Meziříčí a dvěma v Sevlievu. „Smyslem aktuálního setkání je zejména nastavení podoby další vzájemné spolupráce mezi pedagogy. Jsem ráda, že příští rok v březnu se podívá cirka 20 žáků Základní školy Žerotínova do Sevlieva, kde budou na divadelním představení a projektu spolupracovat se svými bulharskými vrstevníky,“ dodává Yvona Wojaczková.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí