Sejdeme se na Valašském špalíčku
Sejdeme se na Valašském špalíčku
foto: KZ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - Folk blues beat festival Valašský špalíček je za dveřmi. Osmatřicátý ročník se uskuteční v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí ve dnech 25. až 27. června 2020. Zahájení festivalového programu se ujme legenda české populární hudby Václav Neckář, jehož hvězda zazářila uprostřed 60. let. V následujících dnech se pak na třech festivalových pódiích vystřídá dvacítka dalších souborů a sólistů. Vstupenky na koncert Václava Neckáře i cenově výhodné třídenní vstupenky jsou k mání v klasických předprodejích.
   Valašský špalíček se řadí k hrstce festivalů, které pandemická situace nepostihuje natolik, aby bylo nutné letošní ročník zrušit, či program přesunout na následující rok. Program původně avizovaný sice doznal několika změn, ale dramaturgie přesto přišla s bravurním řešením a plnohodnotnou hudební nabídkou, jež opět doplňuje mozaiku odkazu big beatové dekády a hudby 70. let.
   Čtvrtečního zahájení festivalu se ujme zpěvák Václav Neckář za doprovodu skupiny Bacily. Následující dva festivalové dny nabídnou dvacítku účinkujících na dvou venkovních a jedné vnitřní scéně. Klavírista Emil Viklický, kytarista Luboš Andršt a hostující houslista Jan Hrubý zahájí páteční program úderem šestnácté hodiny. Jednak připomenou znamenitý projekt 70. let, akustickou hudbu dua Viklický & Andršt, a zároveň připomenou Andrštovo sólové album Capricornus, které vzniklo před čtyřiceti lety. Následně zahraje další z významných projektů sedmé dekády, jazzrocková kapela Impuls s kytaristou Zdeňkem Krysou Fišerem a hráčem na klávesy Pavlem Kostiukem, na interiérové scéně vystoupí člen C&K Vocalu Jiří Šlupka Svěrák s pánskou skupinou Stará kolena a hlavní scéna očekává Michala Prokopa s Lubošem Andrštem a Janem Hrubým. Američan Tony Ackerman se představí v duu s bluegrassovým mandolinistou Zdeňkem Jahodou, neúnavný mistr černobílých klapek Martin Kratochvíl se svým Jazz Q udělí návštěvníkům festivalu další jazzrockovou lekci, britský písničkář James Harries zahraje písně ze své nové desky Superstition a páteční večer zakončí originální bluesový ZVA 12–28 Band ze Slovenska, jenž letos slaví třicet let na scéně.
   Sobota se rozjede už o deváté ráno hudební snídaní v Café Tucan na Náměstí. Václav Seyfert tentokrát připomene ve svém tradičním audiovizuálním programu Wallachian Not-Psychedelic Breakfast padesáté výročí rozchodu The Beatles. Koncertní část třetího dne začne v pravé poledne vystoupením Trigy C. K. Vocalu v programu Sedmiranný blues. „Sudetská country“ zazní v autorském podání písničkáře Petra Linharta a poprvé na Valašském špalíčku se představí jazzová zpěvačka Dáša Ubrová, kytarista Milan Kašuba, který letos v dubnu slavil osmdesátiny a hráč na kontrabas Vincenc Kummer, jenž od 60. let doprovázel řadu českých jazzových sólistů a nakonec i krále českého popu Karla Gotta v orchestru Ladislava Štaidla, odkud v roce 1981 už pak vedla cesta jen do švýcarského exilu. Folkovou sekci programu v sobotu uzavřou Majerovy brzdové tabulky a písničkář Jakub Noha. Třetím, tentokrát rekapitulačním koncertem v rámci letošního Valašského špalíčku, se přihlásí ke své „padesátce“ rockový C&K Vocal s hosty z řad bývalých členů souboru. V podvečer vystoupí slovenský čaroděj rezofonické kytary Ľuboš Beňa s kapelou Prospektori v níž „překvapivě“ hostuje bluesový maskot festivalu Peter Bonzo Radványi. Havířovští PBK Blues složí poklonu polskému mistrovi žánru Tadeuszi Nalepovi, valašský rodák František Segrado svým koncertem posluchačům slibuje Něco hezkého, Gerald Clark představí jihoafrickou tvář bluesové hudby a festivalový program zakončí Jack Moore, syn a žák slavného kytaristy Garyho Moora (1952–2011), jehož památce je Jackovo vystoupení na Valašském špalíčku věnováno.
   V průběhu festivalu budou moci návštěvníci shlédnout také řadu výstav, jež nabízejí galerie v areálu zámku Žerotínů. Premiérově bude k vidění výstava fotografií Josefa Beneše s názvem Život v rytmu rock´n´rollu. Autor spolupracující s magazínem Rock&Pop zachycuje velké postavy světové rockové scény, z nichž se někteří v minulosti představili i na Valašském špalíčku. Muzejní a galerijní centrum dále nabídne to nejlepší z Czech Press Photo 2019 i obrazy Josefa Bartoloměje Krále. Galerie Kaple zpřístupní výstavu Michala Kalhouse a v Galerii Sýpka budou instalovány malby Markéty Daňkové.
Vstupenky na koncert Václava Neckáře i výhodné třídenní festivalové vstupenky jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách www.kzvalmez.cz. Jednodenní vstupenky na hlavní festivalové programy budou uvolněny v případě, že se nenaplní kapacita areálu, jež se řídí současným rozvolňováním přijatých opatření Ministerstva zdravotnictví. Více na www.valasskyspalicek.cz.
Ondřej Smolka, PR Manager, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, p. o.