Mezinárodní bienále fotografie Interfotoklub Vsetín spouští přihlašování a otevírá své brány již potřiatřicáté
Mezinárodní bienále fotografie Interfotoklub Vsetín spouští přihlašování a otevírá své brány již potřiatřicáté
foto: DK Vsetín

Vsetín – Dům kultury Vsetín ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko a za finanční podpory města Vsetín letos připravuje již 33. ročník salonu s nejdelší tradicí u nás – Interfotoklub Vsetín. Od začátku července do konce října mohou fotografové z celého světa zasílat své barevné i černobílé digitální fotografie do třech soutěžních sekcí. Mezinárodní porota zasedne v listopadu. Přihlašování je spuštěno na webu interfotoklub.cz. Výstava oceněných snímků bude k vidění v galerii Stará radnice a na vsetínském zámku od 9. února 2025.

Mezinárodní fotografický salon Interfotoklub Vsetín je otevřen všem amatérským i profesionálním fotografům z celého světa, kteří můžou přihlašovat své soutěžní fotografie do tří sekcí. Černobílá a barevná fotografie na volné téma pro jednotlivce a sekce pro fotokluby a fotoskupiny, které mohou zasílat své společné kolekce vybraných fotografií.

„Pro letošní ročník jsme získali záštity mezinárodních fotografických asociací FIAP, GPU, IAAP a české asociace ČFFÚ. Novinkou také je, že od minulého ročníku už mohou zasílat fotokluby a fotoskupiny své kolekce i digitálně,“ ozřejmil Zdeněk Holoubek z domu kultury. Po uzavírce, která je plánovaná na konec října, zasedne k vyhodnocení zkušená mezinárodní porota ve složení Garik Avanesian (CZ), Manolis Metzakis (GR), Milan Veliký (SK), Jozef Danyi (CZ) a Rudolf Stáhlich (CZ). Vyhlášení výsledků je naplánováno na závěr listopadu 2024.

V roce 2014 byl na čestný post prezidenta soutěže jmenován přední český dokumentární fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života Jindřich Štreit, jenž takto krátce zhodnotil spolupráci s organizátory: „Nechce se mi ani věřit, že je to již deset tet, kdy jsem začal prezidentovat v Interfotoklubu Vsetín. S organizátory fotosoutěže jsme se domluvili, že se budeme snažit o trošku jiné směřování témat a nový přístup k nim. Myslím, že i změny či úpravy propozic vedly ke zkvalitnění a výraznému zlepšení. Soutěžní část porota uzavírá ještě přísnější selekcí. Snad mohu konstatovat, že se nám mnohé podařilo. Těší nás především to, že fotografové ví, že nemá smysl posílat fota, která jsou variantami dávno oceněných snímků. Jde nám o fotografické vzrušení z tvorby. Nechť je tvorba radostí a potěšením, nechť se stane tvorba hledáním. Nechť je tato nejstarší soutěž pro každého zúčastněného především radostí.“

Veronika Ježíková, DK Vsetín