Hvězdy country hudby přivítá Starý dobrý western na Bystřičce už po pětadvacáté.
Hvězdy country hudby přivítá Starý dobrý western na Bystřičce už po pětadvacáté.
foto: festival STARÝ DOBRÝ WESTERN

Bystřička – Od roku 1999 je první srpnový víkend na přehradě Bystřička na Vsetínsku už tradičně vyhrazen hudebnímu festivalu Starý dobrý western. Letos se třídenní přehlídka country, bluegrassové, trampské a folkové muziky uskuteční po pětadvacáté, a to ve dnech 2. až 4. srpna. Půlkulatý ročník nabídne divákům na třech scénách to nejlepší, co aktuální hudební scéna jmenovaných žánrů nabízí. Představí se na tři desítky amatérských i profesionálních kapel z České republiky i Slovenska. Už nyní se mohou fanoušci těšit na vystoupení Vojty Nedvěda s kapelou Tie Break, Věru Martinovou a kapelu Meritum, Poutníky, K.T.O., Tomáše Linku s kapelou Přímá Linka nebo Fleret.

Bohatý hudební program odstartuje v pátek 2. srpna ve 13 hodin na nejmladší festivalové scéně Kemp Ranč Bystřička a v 16 hodin se přidá program na scéně Letní kino. Páteční podvečer bude na pódiu letního kina patřit Poutníkům a také skupině K.T.O.

Martin Kožich, jeden ze zakladatelů festivalu, prozrazuje: „Poutníci na Westernu vystupovali už několikrát, letošní vystoupení ale bude lahůdkou. Přivezou s sebou Zdeňka Kalinu, což je emeritní Poutník, který působil v kapele od roku 1997 do 2007. Tento zpěvák s hlubokým hlasem, který po odchodu z kapely s Poutníky výjimečně vystupuje jako host, přijede na Western poprvé.“

Stejně výjimečný bude i další páteční vystupující – skupina K.T.O (Kamarádi táborových ohňů). Kapela, jejímiž členy byly takové legendy jako František Turek, Waldemar Matuška či jeho manželka Olga, letos oslavuje 60 let na hudební scéně.

Skupina K.T.O. měla už jednou na Western přijet, ale její vystoupení nakonec zhatila nemoc v kapele. „Letošní slavnostní koncerty přiblíží největší hity, například Zrádný banjo či Nelly Bly, i éru s Waldemarem Matuškou s hity jako Slavíci z Madridu, Jó třešně zrály a dalšími. Staré pardy coby frontmany doprovodí velká kapela složená z mladých hudebníků,“ doplnil Martin Kožich.

Páteční program na scéně Letní kino ukončí už tradiční country bál pod širým nebem, kterým posluchače provedou pořádající vsetínští Gympleři a kapela Starý fóry z Brna.

V sobotu se bude program odehrávat tradičně na třech hudebních scénách. Vstávání návštěvníkům festivalu zpříjemní vystoupení na scéně Kemp Ranč. Okolo poledne se rozezní scéna nedaleko restaurace U Mokrošů a ve 13 hodin odstartuje scéna v letním kině. Hned úvodní vystoupení zde bude patřit Vojtovi Nedvědovi s kapelou Tie Break, zavzpomíná při něm na slavné hity svého táty Františka Nedvěda. Tato kapela poslední roky Františka doprovázela.

V průběhu sobotního odpoledne vystoupí mimo jiné BlueGround & Klára, slovenští The Colt a pořádající Gympleři ze Vsetína.

Večerní program na scéně Letní kino pak bude patřit skutečným legendám: od půl osmé vystoupí Věra Martinová s kapelou Meritum a po nich Tomáš Linka s Přímou Linkou. Závěr sobotního festivalového dne bude premiérově patřit valašské kapele Fleret.

Program celého festivalu se uzavře v neděli dopoledne na scéně Kemp Ranč. „V průběhu vystoupení na scéně Kemp Ranč mohou diváci svým hlasováním opět ovlivnit dramaturgii dalšího ročníku a poslat ‚nahoru‘ svého favorita, který bude v dalším roce otevírat festival na scéně Letní kino,“ doplnil dramaturg festivalu Honza Gottfried.

„Půlkulatý 25. ročník nabídne pestrý hudební program ve stylu country & western. Už tradičně bude proložený ukázkami country tanců v podání skupin Kentucky z Nivnice a Ruty Šuty z Kelče, westernové dovednosti předvedou Bičaři z W-clubu. Těšíme se také na naše kamarády moderátory a usměvavé pořadatele, kteří dokreslují přátelskou atmosféru tohoto country víkendu,“ vyjmenovává Petra Vaňková z realizačního týmu festivalu.

Tři dny, tři scény a hvězdy country scény i kvalitní amatérské kapely – to vše nabízí festival Starý dobrý western. Více informací a podrobný program na www.starydobrywestern.cz a sociálních sítích akce.

Petra Vaňková, Country kapela Gympleři Vsetín, festival STARÝ DOBRÝ WESTERN