Muzejní sbírka orientačního běhu ukrývá několik zajímavostí
Muzejní sbírka orientačního běhu ukrývá několik zajímavostí
Juniorské mistrovství světa, Česká štafeta finišuje pro zlato foto: Libor Zřídkaveselý

Zlínský kraj – Mezi sbírkami Muzea jihovýchodní Moravy má své nezastupitelné místo také na první pohled nenápadná sbírka orientačního běhu. Ukrývá však několik zajímavostí.
   Sbírka orientačního běhu není součástí zlínského muzea náhodou: právě ve Zlíně – tehdy Gottwaldově – se totiž odehrál v roce 1950 vůbec první závod orientačního běhu v Československu a Zlín měl na pomyslné mapě této disciplíny vždy výsadní postavení.
   „Mezi zajímavosti ve sbírce orientačního běhu lze jistě zařadit startovní číslo z prvního Mistrovství Evropy v roce 1962 v norském Loten,“ uvedl Dušan Hrdý, kurátor muzejní sbírky orientačního běhu. „Dále zde jsou všechny doposud vydané poštovní známky s orientační tematikou nebo původní dres Zdeňka Lenharta, ve kterém si doběhl pro první českou medaili z Mistrovství světa 1970 v NDR, mapa prvního orientačního běhu na světě – z poválečných let nebo jubilejní třicetiročenka o orientačním běhu.“
   Běh v převážně zalesněném neznámém terénu, kde musí závodník v co nejkratším čase absolvovat trať předepsanými kontrolami ve stanoveném pořadí, se v našem regionu stále těší velké oblibě. Patří se tedy v letošním roce 2021 připomenout všechna malá a velká výročí, která na rok zakončený jedničkou připadají.

1951 – Po úspěchu prvního ročníku orientačního závodu Pohár Gottwaldova byl uspořádán druhý ročník – účastnilo se 378 závodníků ze čtyř okresů – Gottwaldov, Brno, České Budějovice a Nitra.

1951 – Koncem tohoto roku bylo na schůzi krajských pracovníků v turistice v Brně schváleno, že od roku 1952 bude zavedena přeborová linie orientačních závodů – od přeborů jednot až po mistrovství a přebor republiky. Orientační závody tak byly celostátně uznány.

1961 – Rok 1961 je významným pro vznik Mezinárodní orientační federace (International O-Federation – zkráceně IOF). Tato organizace vznikla na kongresu v Kodani v květnu 1961. Československo patří mezi deset zemí, které tuto organizaci založily.

1971 – Byl uspořádán první ročník IOLPME (Pohár evropských veletržních měst). Tohoto závodu se zúčastnili reprezentanti z Brna, Budapešti, Lipska, Plovdivu a Poznaně.

1981 – V roce 1981 byl uspořádán Pohár přátelství neboli Družba v Maďarsku. Českoslovenští reprezentanti zvítězili ve všech kategoriích. Zuzánek – muži, Kuchařová – ženy, a rovněž obě štafety.

1991 – Mistrovství světa v Mariánských Lázních přineslo velký pořadatelský a sportovní úspěch. Petr Kozák a Jana Cieslarová byli první dva českoslovenští mistři světa. K tomu lze připočíst ještě další dvě individuální a jedna štafetová medaile.

2001 – Mistrovství světa juniorů v Maďarsku. Generace úspěšných juniorů v čele s Michalem Smolou a Danou Brožkovou dosáhla na pět medailí a v hodnocení národů obsadila druhé místo za Švédskem. Michal Smola zvítězil spolu s Janem Mrázkem a Jaromírem Vlachem ve štafetách, další dvě bronzové medaile přidal z krátké a klasické trati.

2011 – V roce 2011 proběhlo Mistrovství Evropy dorostu v České republice. Konkrétně v jižních Čechách v okolí Třeboně. Naši mladí závodníci vybojovali čtyři zlaté a dvě bronzové medaile.
Irena Frolová, Zlin.cz